آزمایش های دوران سالمندی اهمیت زیادی برای تشخیص و درمان بیماری ها در این سن دارد. اگرچه این موضوع به دوران سالمندی یعنی تقریبا به سنین بعد از 65 سالگی اختصاص دارد ولی بعضی از آزمایش‌های دوران سالمندی باید خیلی زودتر از این دوران انجام شوند و مهم‌تر اینکه پیشینه خانوادگی از لحاظ بیماری باید مدنظر قرار گیرد.

آزمایش خون دوران سالمندی

یکی از بهترین، کم هزینه ترین و ساده ترین آزمایش های دوران سالمندی که می تواند اطلاعات خوبی درباره وضعیت بدن انسان بدهد آزمایش خون است. در آزمایش خون، سطح گلبول های قرمز، پلاکت ها و گلبول های سفید خون را اندازه گرفته و بسیاری از بیماری ها مانند کم خونی، علت ضعف ، عفونت و … مشخص می شود.

سنجش قند خون نیز از طریق آزمایش خون میسر است، سالمندان به خصوص آنهایی که اضافه وزن هم داردند در معرض ابتلا به دیابت هستند، بنابراین با آزمایشات دوره ای سنجش قند خون که اغلب هر 6 ماه یک بار انجام می‌شود می توان میزان افزایش اندک قند خون یا مرحله پیش دیابت را تشخیص داد و با کم کردن وزن یا اقدام به موقع مانع از ورود بیمار به مرحله دیابت شد.

آزمایش چربی خون نیز شامل اندازه گیری گلیسیرید و تری گلیسیرید خون است. بالا رفتن این دو فاکتور باعث رسوب چربی در عروق می شود و احتمال سکته قلبی را بیشتر می کند. در صورت بالا بودن چربی خون با تجویز دارو و کاهش وزن ، می توان میزان آن را کاهش داد. 

با آزمایش های دوران سالمندی همچنین می توان از تغییر سطح آنزیم های کبدی، بیلی روبین و بیلی وردین خون، کراتین و اوره، هورمون ها، الکترولیت ها و سطح پتاسیم، کلسیم ، فسفر ، منیزیم، بیکربنات، کلر و… نیز اطلاع یافت.

آزمایش مدفوع دوران سالمندی

این آزمایش از بهترین آزمایش های دوران سالمندی است و کارایی زیادی در علم پزشکی دارد ولی مهم ترین نشانه آن در سالمندان وجود خون در مدفوع است. از آنجا که بروز بیماری های روده ای بعد از 60 سالگی بیشتر می شود و متاسفانه در اوایل هیچ علامتی وجود ندارد با آزمایش مدفوع می توان وجود خون نهفته را تشخیص داده و اقدام به موقعی انجام داد.

سنجش تراکم استخوان دوران سالمندی

نام دیگر سنجش تراکم استخوان، دانسیتومتری است که معیاری برای اندازه گیری مواد معدنی استخوان جهت تشخیص میزان پوکی استخوان ها شناخته می شود. پوکی استخوان در زنان یائسه بسیار بیشتر از مردان دیده می شود. اغلب افراد دارای پوکی استخوان، با یک بار زمین خوردن ساده دچار شکستگی در ناحیه مچ دست، ستون مهره ها، گردن ، ران و لگن می شوند. متاسفانه شکستگی ها ناتوان کننده هستند و گاهی هم باعث مرگ سالمند می شوند. پوکی استخوان دلایل گوناگونی دارد که عوامل ژنتیکی، سوءتغذیه، ابتلا به برخی بیماری ها و مصرف داروهای کورتونی در دراز مدت در بروز آن نقش دارند.