آلوپسی آرئاتا بیماری است که زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث ریزش مو می‌شود. فولیکول‌های مو ساختارهایی در پوست هستند که مو را تشکیل می‌دهند. در حالی که ممکن است مو در هر قسمت از بدن از بین برود. آلوپسی آریتا معمولاً سر و صورت را درگیر می‌کند. موها معمولاً به صورت تکه‌های کوچک و گرد به اندازه یک چهارم می‌ریزند، اما در برخی موارد ریزش مو گسترده تر است. اکثر افراد مبتلا به این بیماری سالم هستند و علائم دیگری ندارند.

سیر آلوپسی آرئاتا از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از آنها در طول زندگی خود دچار ریزش مو می‌شوند، در حالی که برخی دیگر فقط یک دوره دارند. بهبودی نیز غیرقابل پیش‌بینی است، زیرا در برخی افراد به طور کامل مو رشد می‌کند اما در برخی دیگر نه.

هیچ درمانی برای آلوپسی آرئاتا وجود ندارد، اما درمان‌هایی وجود دارد که به رشد سریع مو کمک می‌کند. همچنین منابعی برای کمک به افراد برای مقابله با ریزش مو وجود دارد.

چه کسانی به آلوپسی آرئاتا مبتلا می‌شوند؟

هر کسی ممکن است به آلوپسی آرئاتا مبتلا شود. مردان و زنان به طور مساوی به آن مبتلا می‌شوند و همه گروه های نژادی و قومی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. شروع می‌تواند در هر سنی باشد، اما بیشتر افراد در نوجوانی، بیست سالگی یا سی سالگی به آن مبتلا می‌شوند. اگر در کودکان کمتر از 10 سال رخ ‌دهد، به طور گسترده تر و پیشرونده‌تر است.

اگر یکی از اعضای نزدیک خانواده شما مبتلا به این بیماری است، ممکن است خطر ابتلا به آن بیشتر باشد، اما برای بسیاری از افراد، هیچ سابقه خانوادگی وجود ندارد. دانشمندان تعدادی از ژن ها را با این بیماری مرتبط کرده‌اند که نشان می‌دهد ژنتیک در ایجاد آلوپسی آرئاتا نقش دارد. بسیاری از ژن‌هایی که آنها پیدا کرده‌اند برای عملکرد سیستم ایمنی مهم هستند.

افراد مبتلا به برخی بیماری‌های خودایمنی مانند پسوریازیس، بیماری تیروئید یا ویتیلیگو، مانند افرادی که دارای شرایط آلرژیک مانند تب یونجه هستند، بیشتر در معرض ابتلا به آلوپسی آرئاتا هستند.

ممکن است استرس عاطفی یا بیماری در افرادی که در معرض خطر هستند باعث ایجاد آلوپسی آرئاتا شود، اما در بیشتر موارد، هیچ محرک آشکاری وجود ندارد.

انواع آلوپسی آرئاتا

سه نوع اصلی آلوپسی آرئاتا وجود دارد:

آلوپسی آرئاتا تکه تکه: در این نوع که شایع‌ترین است، ریزش مو در یک یا چند تکه به اندازه یک سکه روی پوست سر یا سایر قسمت‌های بدن اتفاق می‌افتد.

آلوپسی توتالیس: افراد مبتلا به این نوع، تمام یا تقریباً تمام موهای سر خود را از دست می‌دهند.

آلوپسی جهانی: در این نوع که نادر است، ریزش کامل یا تقریباً کامل مو در پوست سر، صورت و بقیه بدن وجود دارد.

علائم آلوپسی آرئاتا

آلوپسی آرئاتا در درجه اول مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما در برخی موارد، تغییرات ناخن نیز وجود دارد. افراد مبتلا به این بیماری معمولا سالم هستند و علائم دیگری ندارند.

تغییرات مو

آلوپسی آرئاتا معمولاً با ریزش ناگهانی تکه‌های گرد یا بیضی شکل روی پوست سر شروع می‌شود، اما هر قسمتی از بدن ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد، مانند ناحیه ریش در مردان یا ابروها یا مژه‌ها. در اطراف لبه‌های لکه، اغلب موهای کوتاه شکسته یا موهای “نقطه تعجب” وجود دارد که در پایه خود از نوک آنها باریک‌تر هستند. معمولاً هیچ نشانه‌ای از بثورات، قرمزی، یا زخم روی لکه‌های برهنه وجود ندارد. برخی از افراد می‌گویند که دقیقاً قبل از ریزش مو در قسمت‌هایی از پوست احساس سوزن سوزن شدن، سوزش یا خارش می‌کنند.

وقتی یک وصله لخت ایجاد می‌شود، پیش بینی اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد دشوار است. امکانات عبارتند از:

موها در عرض چند ماه دوباره رشد می‌کنند. ممکن است در ابتدا سفید یا خاکستری به نظر برسد اما ممکن است با گذشت زمان رنگ طبیعی خود را به دست آورد.

تکه‌های لخت اضافی ایجاد می‌شود. گاهی اوقات موها در اولین لکه رشد می‌کنند در حالی که تکه‌های برهنه جدید در حال شکل‌گیری هستند.

تکه‌های کوچک به هم می‌پیوندند و تکه‌های بزرگتر را تشکیل می‌دهند. در موارد نادر، مو در نهایت از کل پوست سر از بین می‌رود که به آن آلوپسی توتالیس می‌گویند.

یک پیشرفت به سمت ریزش کامل موهای بدن وجود دارد که نوعی بیماری به نام آلوپسی یونیورسالیس است. این مورد از بیماری نادر است.

در بیشتر موارد، موها دوباره رشد می‌کنند، اما ممکن است دوره‌های بعدی ریزش مو وجود داشته باشد.

در افرادی که دارای موارد زیر هستند، موها به خودی خود به طور کامل رشد می‌کنند:

ریزش مو با حجم کمتر

سن شروع دیتر

بدون تغییر در شکل ناخن

عدم وجود سابقه خانوادگی بیماری

تغییر ناخن

تغییرات ناخن مانند برجستگی‌ها و گودال‌ها در برخی از افراد به خصوص افرادی که ریزش موی گسترده‌تری دارند، رخ می‌دهد.

علل آلوپسی آرئاتا

در آلوپسی آرئاتا ، سیستم ایمنی به اشتباه به فولیکول‌های مو حمله می‌کند و باعث التهاب می‌شود. محققان به طور کامل درک نمی‌کنند که چه چیزی باعث حمله ایمنی به فولیکول‌های مو می‌شود، اما معتقدند که هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی (غیر ژنتیکی) در آن نقش دارند.