“درد لگن” یک اصطلاح کلی است که برای توصیف دردی است که بیشتر یا فقط در ناحیه زیر ناف زنان رخ می‌دهد. این ناحیه شامل قسمت تحتانی معده، کمر، باسن و ناحیه تناسلی است. این نوع درد یکی از دلایل رایج مراجعه زنان به پزشک است. درد می‌تواند ثابت باشد، یا می‌تواند بیاید و برود. درد شدید می‌تواند در زندگی روزمره و کیفیت زندگی اختلال ایجاد کند. درد لگن اگر بیش از 6 ماه طول بکشد مزمن است و کیفیت زندگی زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.

علائم درد لگن چیست؟

اگرچه درد علامت اصلی درد لگن است، اما ویژگی‌های آن درد و سایر علائم از زن به زن متفاوت است. درد لگن می‌تواند به اندازه‌ای شدید باشد که در فعالیت‌های عادی مانند رفتن به محل کار، ورزش یا داشتن رابطه جنسی اختلال ایجاد کند.

زنان درد لگن را به طرق مختلف توصیف می‌کنند. درد لگن می‌تواند ثابت باشد یا می‌تواند بیاید و برود. این می‌تواند یک درد تیز و کوبنده باشد که در یک نقطه خاص احساس می‌شود، یا یک درد مبهم است که پخش می‌شود. برخی از زنان دردی دارند که فقط در دوره قاعدگی آنها اتفاق می‌افتد. برخی از زنان هنگام استفاده از حمام احساس درد می‌کنند و برخی نیز هنگام بلند کردن چیزی سنگین احساس درد می‌کنند. برخی از زنان در حین رابطه جنسی یا هنگام گذاشتن تامپون، درد در ناحیه فرج (نوع تناسلی خارجی) دارند که به آن ولوودینیا می‌گویند.

علت درد لگن چیست؟

علل احتمالی زیادی برای درد لگن وجود دارد، و ممکن است تشخیص علت یا علل خاص آن دشوار باشد. درد یک زن ممکن است ناشی از علل متعددی باشد که همزمان اتفاق می‌افتند. و یک زن با یک بیماری درد مزمن در معرض خطر ابتلا به انواع دیگر دردهای مزمن است.

در بسیاری از موارد، درد لگن نشان‌دهنده وجود مشکل در یک یا چند اندام در ناحیه لگن مانند رحم، واژن، روده یا مثانه است. مشکلات ممکن است شامل عفونت، التهاب یا شرایطی مانند اندومتریوز باشد.

شدت درد لگن زنان ممکن است با شدت مشکل یا شرایط ایجادکننده درد ارتباطی نداشته باشد. به عنوان مثال، زنی که فقط مناطق کوچکی از اندومتریوز دارد ممکن است درد شدیدی را تجربه کند.

مشکلات سلامتی زیر می‌تواند باعث درد لگن شود یا به آن کمک کند:

چسبندگی‌ها:  چسبندگی‌ها نوارهایی از بافت اسکار هستند که بین بافت‌ها و اندام‌های داخلی ایجاد می‌شوند. آنها می‌توانند در نتیجه جراحی یا عفونت‌ها مانند بیماری التهابی:   لگن ایجاد شوند. در مورد اینکه آیا چسبندگی می‌تواند باعث درد شود اختلاف نظر وجود دارد. پیشنهاد شده‌است زمانی که چسبندگی مانع از حرکت طبیعی اندام‌های داخلی مانند روده می‌شود، درد ممکن است رخ دهد.

آندومتریوز: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که بافت‌هایی که به طور معمول در داخل رحم رشد می‌کنند، در جای دیگری از بدن، معمولاً در سایر قسمت‌های لگن، مانند قسمت بیرونی، رشد می‌کنند. از رحم، تخمدان‌ها یا لوله‌های فالوپ. دو علامت شایع اندومتریوز درد و ناباروری است.

سیستیت بینابینی(سندرم مثانه دردناک): این سندرم با درد در ناحیه مثانه و همچنین نیاز به ادرار مکرر و فوری همراه است. این درد ممکن است یک درد سوزش یا تیز در مثانه یا در دهانه‌ای که ادرار از بدن خارج می‌شود (مثانه) باشد و اغلب با تخلیه مثانه تسکین می‌یابد.

سندرم روده تحریک پذیر: این سندرم یک مشکل گوارشی است که می‌تواند باعث درد، نفخ، یبوست یا اسهال شود. محققان هنوز دلیل خاصی برای سندرم روده تحریک پذیر پیدا نکرده‌اند، اما استرس یا غذاهای خاص می‌توانند علائم را در برخی افراد ایجاد کنند.

اختلالات کف لگن: این اختلالات زمانی اتفاق می‌افتند که عضلات و بافت‌های همبند که اندام‌های لگن را در جای خود نگه می‌دارند ضعیف یا آسیب می‌بینند، مثلاً ممکن است در هنگام زایمان اتفاق بیفتد. این اندام‌ها شامل رحم، مثانه و رکتوم است. اختلالات کف لگن می‌تواند باعث ناراحتی و همچنین مشکلات عملکردی شود، مانند از دست دادن کنترل نشده ادرار (بی اختیاری ادرار) یا مدفوع (بی اختیاری مدفوع). در اختلالات کف لگن، درد ممکن است به دلیل اسپاسم یا افزایش تون عضلات کف لگن نیز ایجاد شود.

فیبروم های رحمی: فیبروم‌های رحمی از رشد بیش از حد سلول‌های عضلانی در دیواره رحم تشکیل شده است. این تومورهای غیرسرطانی ممکن است باعث پریودهای سنگین، نامنظم یا دردناک و علائم فشار موضعی، از جمله تکرر ادرار، مشکل در دفع مدفوع و کمردرد شوند.

Vulvodynia: این بیماری شامل درد یا ناراحتی فرج (دستگاه تناسلی خارجی زن) به خصوص در حین مقاربت است. درد ممکن است از درد شدید تا سوزش و خارش متغیر باشد. اگرچه درد فرج خارج از لگن است، اما ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی که بیماران مبتلا به درد لگن را می‌بینند ممکن است از بیماران مبتلا به این اختلال مراقبت کنند.

درد لگن چگونه تشخیص داده می‌شود؟

آزمایشات آزمایشگاهی، مانند آزمایش خون یا آزمایش ادرار

سونوگرافی لگن، روشی که از امواج صوتی برای بررسی اندام‌ها و ساختارهای داخل ناحیه لگن استفاده می‌کند.

لاپاراسکوپی لگن، یک جراحی جزئی که در آن پزشک ابزاری به نام لاپاراسکوپ را از طریق یک بریدگی کوچک در پوست زیر ناف وارد می‌کند تا به داخل لگن نگاه کند.

اسکن MRI لگن (تصویربرداری تشدید مغناطیسی)، یک آزمایش تصویربرداری که از آهنرباهای قدرتمند و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویری از لگن استفاده می‌کند.

سیستوسکوپی، نگاه کردن به مثانه با قرار دادن ابزار بینایی

کولونوسکوپی، نگاه کردن به روده با قرار دادن ابزار بینایی

یافتن علت درد لگن می تواند چالش برانگیز باشد و زمان بر باشد. برخی از زنان باید با بیش از یک پزشک یا یک متخصص مشورت کنند تا از درد خود کمک بگیرند. گاهی اوقات علت درد پیدا نمی‌شود. اما عدم یافتن علت به این معنا نیست که دردی که یک زن احساس می‌کند واقعی نیست یا قابل درمان نیست.

درد لگن چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به علت درد لگن، شدت درد و تعداد دفعات بروز درد دارد. هیچ رویکرد درمانی واحدی در همه موارد بهتر از دیگری نشان داده نشده‌است.

برخی از گزینه های درمانی عبارتند از:

داروها: بسیاری از انواع داروها برای درمان درد لگن استفاده می‌شود. اینها شامل مسکن‌هایی است که بلعیده می‌شوند یا تزریق می‌شوند، شل کننده‌های عضلانی و داروهای ضد افسردگی.

درمان هورمونی: هورمون‌ها می‌توانند به دردهای مربوط به اندومتریوز کمک کنند.

تغییر سبک زندگی: تغییر در رژیم غذایی، بهبود وضعیت بدنی و فعالیت بدنی منظم به درد برخی از زنان کمک می‌کند.

فیزیوتراپی: برخی از انواع درد مانند درد عضلانی و بافت همبند به خوبی به فیزیوتراپی پاسخ می‌دهند. این نوع درمان ممکن است شامل ماساژ، کشش، تقویت، یا یادگیری آرام کردن یا کنترل عضلات لگن باشد.

عمل جراحی: برخی از زنان ممکن است برای برداشتن چسبندگی، فیبروم  و/یا اندومتریوز به جراحی نیاز داشته باشند. در برخی موارد، جراحی ممکن است درد لگن را نیز کاهش یا تسکین دهد. برخی از زنان ممکن است برای قطع یا از بین بردن اعصاب برای قطع سیگنال‌های درد، جراحی انجام دهند، اما چنین جراحی های درد اغلب موفقیت آمیز نیستند. بسته به علت درد، پزشک ممکن است هیسترکتومی، جراحی برای برداشتن رحم زن، برای کمک به تسکین یا کاهش درد لگن را توصیه کند.

آیا درد لگن بر توانایی من برای باردار شدن تأثیر می گذارد؟

برخی از بیماری‌های لگن که با درد همراه هستند نیز با مشکل باردار شدن همراه هستند.

این شامل:

اندومتریوز: 30 تا 50 درصد از زنان مبتلا به آندومتریوز قادر به باردار شدن نیستند که این وضعیت را به یکی از سه علت اصلی ناباروری زنان تبدیل می‌کند.

چسبندگی‌های لگنی: چسبندگی‌هایی که روی تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ یا رحم ایجاد می‌شود می‌تواند باردار شدن را دشوار یا غیرممکن کند.

فیبروئید رحم: اکثر زنان مبتلا به فیبروم مشکلی در باروری ندارند و می‌توانند باردار شوند. اگر فیبروم یک زن در حفره رحم قرار داشته باشد، ممکن است با افزایش خطر از دست دادن بارداری زودرس مواجه شود. برخی از زنان مبتلا به فیبروم ممکن است نتوانند به طور طبیعی باردار شوند، اما پیشرفت در درمان‌های ناباروری ممکن است به باردار شدن برخی از آنها کمک کند.

برخی از درمان‌های درد لگن نیز می‌تواند بر توانایی زنان برای باردار شدن تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، کنترل بارداری هورمونی معمولا برای درمان آندومتریوز استفاده می‌شود. هیسترکتومی، که جراحی برای برداشتن رحم زن است، ممکن است گزینه‌ای برای زنانی باشد که درمان‌های دیگر به آنها کمک نمی‌کند، اما بارداری را غیرممکن می‌کند. با این حال، ممکن است یک زن همچنان بتواند از راه‌های دیگر، مانند حامل جانشین، مادر شود.