ترجمه ابستراکت مقاله

Xiaolu Tang, Changcheng Wu, Xiang Li, Yuhe Song, et al, On the origin and continuing evolution of SARS-CoV-2, National Science Review, nwaa036, ۰۳ March 2020, https://doi.org/10.1093/nsr/nwaa036

چکیده

اپیدمی SARS-CoV-2 در اواخر دسامبر سال ۲۰۱۹ در ووهان چین آغاز شد و از آن زمان تاکنون بخش بزرگی از چین را تحت تأثیر قرار داده و نگرانی عمده جهانی را برانگیخته است. در اینجا ، ما میزان واگرایی مولکولی بین  SARS-CoV-2 و سایر کرونا ویروسهای مرتبط را بررسی کرده ایم. اگرچه در سکانس ژنومی تنها ۴٪ اختلاف در بین SARS-CoV-2 و یک کرونا ویروس خفاشهای (SARSr-CoV; RaTG13) SARS مشاهده کردیم ؛ اما تفاوت در مناطق  خنثی که پپتیدی را کد نمی کنند، بیشتر و ۱۷٪ بود ، که نشان می دهد تفاوت این دو ویروس بسیار بیشتر از آنچه که قبلتر تخمین زده شده بود، است. نتایج ما نشان می دهد که تغییرات جدید در مناطق عملکردی، در دامین های لیگاند متصل شونده به رسپتور (RBD) دیده شده در SARS-CoV-2، و ویروس های حاصل از پانگوولین SARSr- CoVs به احتمال زیاد به دلیل جهش ها و انتخاب طبیعی اتفاق افتاده و نه نوترکیبی.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی از۱۰۳ ژنومSARS-CoV-2  از افراد مبتلا  نشان داد که این ویروس ها به دو نوع اصلیL و S وجود دارند ، که به خوبی دردو SNP تفاوت داشته و با سویه هایی ویروسی که تا کنون تعیین توالی شده اند بطور کامل مرتبط هستند. سوش L در (∼۷۰%) و شایع تر از نوع S و در ۳۰% وجود دارد.   و جالب آن که نوع S نسخه اجدادی است که نوع L از آن منشا گرفته و  در مراحل اولیه شیوع در ووهان شیوع بیشتری داشت. فرکانس نوع L پس از اوایل ژانویه ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

فشار های گزینشی انسانی ممکن است فشار انتخابی شدیدتری را بر روی نوع L گذاشته باشد، که ممکن است تهاجمی تر و عفونت زا تر بوده است. از طرف دیگر ، نوع S که از نظر تکاملی قدیمی تر است، چون که کمتر تهاجمی و بیماریزا است، به دلیل فشار گزینشی کمتر سیستم ایمنی ، در جمعیت به مرور زمان فراوانی نسبی  آن افزایش یافته و یابد. این یافته ها بر نیاز فوری به مطالعات جامع بیشتر که ترکیبی از داده های ژنومی، داده های اپیدمیولوژیک و سوابق تابلو بالینی بیماران مبتلا به بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (COVID-19) هستند، تاکید دارد.

 

 

نظرات مختلف در پایگاه های علمی در مورد مقاله

Coronavirus: Are there two strains and is one more deadly?

Read more: https://www.newscientist.com/article/2236544-coronavirus-are-there-two-strains-and-is-one-more-deadly/#ixzz6GBaipVTD

بر اساس مقاله فوق در  تجزیه و تحلیل ژنومیک از ۱۰۳ مورد ، سویه های coronavirusجدیدی از ویروس کرونا که بعضی مهاجم تر و بعض ملایم ترند در سراسر جهان گسترش می یابند. اما سازمان بهداشت جهانی اصرار دارد که “هیچ مدرکی معتبری مبنی بر تغییر ویروس” وجود ندارد. بنابراین پرسش این است چند سویه وجود دارد ، و چرا اهمیت دارند؟

ویروس ها همیشه در حال جهش هستند ، به خصوص ویروس های RNAدار مانند coronavirus SARS-،. هنگامی که فردی به Covid19 ویروس آلوده می شود ، در دستگاه تنفسی تکثیر می یابد.. ایان جونز در دانشگاه ریدینگ ، انگلیس می گوید ، هر بار که این اتفاق می افتد، حدود نیمی از جهش های ژنتیکی رخ می دهد.

 

هنگامی که Xiaolu Tang 103 مورد را مورد مطالعه قرار دادند ، در دو مکان روی ژنوم جهشهای مشترک یافتند. این تیم دو نوع ویروس را بر اساس تفاوت در ژنوم در این دو منطقه شناسایی کردند: ۷۲% نوع “L” و %۲۹ نوع  “S” در  نظر گرفتند.

Ravinder Kanda در دانشگاه آکسفورد بروکس در انگلستان می گوید: “احتمال دارد که دو سویه متفاوت وجود دارد.” و نوع L ممکن است در انتقال خود تهاجمی تر باشد ، اما ما هنوز هیچ تصور دقیقی نداریم که چگونه این تغییرات ژنتیکی ممکن است با شدت بیماری ارتباط داشته باشد.”

اریک ولز Erik Volz در امپریال کالج لندن می گوید: “فکر می کنم این یک واقعیت است که دو سویه وجود دارد.” “طبیعی است که ویروس ها هنگام انتقال به میزبان جدید ،  تحول یابند . اما این بسیار حیاتی است که بدانید بطور گلی چند سویه از این ویروس وجود دارد.  و آیا فعالیت هایی که برای تولید واکسن انجام می شود، برای همه موارد موثر خواهد بود. به نظر می رسد که تفاوت بین دو سویه شناسایی شده اندک است و در در حقیقت ، آنها واقعاً نمی توانند “سویه های” جداگانه در نظر گرفته شوند. بعلاوه بسیاری از تفاوت های ژنتیکی بر تولید پروتئین ها تأثیر نمی گذارد، بنابراین بر عملکرد ویروس یا علائم  و بیماریزایی اثری نخواهد کرد، یعنی یکی کشنده تر از دیگری نیست.

 

جونز می گوید: “از نظر عملی ، ویروس ها همان گونه اصلی زمان ظهور خود هستند” ولی ممکن است تغییراتی ذاشته باشند اما هیچ مدرکی مبنی بر بدتر شدن وجود ندارد”:. یک نماینده سازمان جهانی  به New Scientist گفت: مطالعه تانگ و همکارانش فقط نشان می دهد که تنوع ژنتیکی در ویروس وجود دارد، اما این بدان معنی نیست که در حال تغییر است،  مطمئن نمی توانیم بگوییم. این مطالعه تنها ۱۰۳ مورد را نشان می دهد. که در مقایسه با یک پایگاه داده آنلاین بزرگتر که نتایج توالی را از ۱۶۶ مورد جمع آوری کرده است و البته  ۱۰۰۰۰۰ موردی که بطور رسمس گزارش شده است، مثل قطره ای از یک اقیانوس است.

جونز می گوید، می توانیم انتظار داشته باشیم که سویه های بیشتری ظهور کنند. اما اکثر ایمونولوژیست ها و اپیدمیولوژیست اعتقاد دارند  که به محض آلوده شدن با کروناویروس، فرد بعد از بهبود باید به ابتلای مجدد مصون شود، و مبتلا نشود. مگر اینکه ویروس بطوری جهش یابد که بر مکانیسم های سیستم دفاعی سیستم ایمنی غلبه کند.

جونز می گوید ، این مربوط به “فشار گزینشی”  است که درآنفولانزای فصلی رخ می دهد. به این صورت که  هر سال  سویه های جدید ظهور می کنند، که می تواند باعث آلوده شدن افراد به بیماری آنفولانزای فصلی جدید شود، و مصونیت قبلی دیگر کافی نیست. بنابراین باید ببینیم که همین الگو احتمال دارد برای  کرونا ویروس جدید در سال های آینده ایجاد شود. “من نمی بینم که ویروس در آینده نزدیک از بین برود.”

Scientific American

دکتر Christine Tait-Burkard ویرولوژیست از دانشگاه ادینبورومی گوید، بسیاری از محققان معتقدند خفاش ها  که بیشتر coronavirus ها را در بدن دارند ، به دلیل پاسخ ایمنی نسبتا ضعیفتر آن هاست. Tait-Burkard می گوید: “بسیاری از مولکول های سیگنالینگ که به سیستم ایمنی بدن ما هشدار می دهند ، در خفاش ها سرکوب می شوند و اخطاری برای پاسخ به آن ها ایجاد نمی شود، بنابراین بیمارنیز نمی شوند.” خفاش ها به جای واکنش قوی، پاسخ ثابت سطح پایین را حفظ می کنند ، که به تغییر ژنتیکی ویروس و نیز جهش به میزبان دیگر کمک می کند. Tait-Burkard می گوید: “خفاش ها مقادیر مداوم اما کم اینترفرون ها را در مقابل آلودگی این ویروس ها می سازند، بنابراین ویروس هایی  در بدنشان  که می توانند از این پاسخ جلوگیری کنند.” بنابراین خفاش ها، منبع و حامل های خوبی برای ویروس ها هستند که از دفاع سیستم ایمنی پنهان بمانند. ” او می گوید، در نتیجه ، ویروس های کرونایی به ویژه ، دو بخش مستعد جهش دارند:  آنهایی که پروتئین اسپایک و پروتئین های کمکی را رمزگذاری می کنند. تیت-بورکارد می گوید: “در این دو منطقه، این ویروس ها اشتباهات زیادی را به وجود می آورند که این امر منجر به تکامل آنها می شود ، زیرا می توانند به گیرنده های جدید متصل شوند و از گونه ای به گونه دیگر بروند.

آیا این ویروس تغییر خواهد کرد، اگر تغییر کند در جهت ویرولانس بیشتر خواهد بود یا کمتر. سازمان بهداشت جهانی می گوید هنوز زود است، برای ویروسی که کشندگی کمی دارد. زیرا تکاملیون معتقدند که اگر عامل میکروبی زندگی میزبان خود را به خطر بیندازد، ویرولانس خود را کم میکند

دکتر Weiss، میکروبیولوژیست از دانشگه پنسیلوانیا می گوید،  تمایل این ویروس ها به چنین پرش هایی در سال ۲۰۱۲ مورد توجه قرار گرفت ، وقتی ویروس دیگری از شترها به سمت انسان پرید و باعث MERS (سندرم تنفسی خاورمیانه) شد. این بیماری تاکنون ۸۵۸ نفر تلفات داشته است ، در درجه اول در عربستان سعودی و مرگ ۳۴ درصد از افراد آلوده را نشان می دهد.

همه این ویروس ها SARS ، MERS و coronavirus جدید، مطمئناً از کرونا ویروس ها ی خفاش منشا گرفته اند،  و دلیل اصلی هم همین جهش ها است.  جدیدترین تجزیه و تحلیل ژنوم ۲۰۱۹-CoV نشان داد که ۹۶ درصد از RNA آن را با یک کرونا ویروس خفاش در چین مشترک است، اما این خفاش در چین در بازاری که ویروس از آن شروع شده، هرگز فروخته نمی شده است.

علاوه بر این اکثر افرادی که فوت می کنند در نتیجه یک نوع پاسخ خود ایمنی قوی است که در افراد آلوده بوجود می آید. پس این سئوال نیز پیش می آید که آیا باید پنومونی را درمان کرد یا باید سرکوب ایمنی کرد.

بنابراین احتمال آن که، این ویروس ویرولانس خود را تغییر دهد چه به دلیل کشندگی کم (۲%)، و چه به دلیل آن که پاسخ نامناسب میزبان  بیشتر باعث مرگ و میر می شود،  غیر محتمل است. اما با توجه به آن که تغییرات موتاسیونی در کرونا ویروس ها زیاد است، همه چیز محتمل می نماید.

Leave a Reply