پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای هستند (مثلاً باکتری‌ها) که مشابه میکروارگانیسم‌هایی هستند که به طور طبیعی در بدن انسان یافت می‌شوند و ممکن است برای سلامتی مفید باشند. اگر بدن انسان را به عنوان “میزبان” باکتری‌ها و سایر میکروارگانیسم‌ها تصور کنید، ممکن است درک بهتری از پروبیوتیک‌ها داشته باشید. بدن، به ویژه قسمت پایینی دستگاه گوارش (روده)، دارای جامعه پیچیده و متنوعی از باکتری‌ها است. اگرچه ما تمایل داریم که باکتری‌ها را به عنوان “میکروب” مضر بدانیم، بسیاری از باکتری‌ها در واقع به عملکرد صحیح بدن کمک می‌کنند.

پروبیوتیک‌ها در محصولات خوراکی، مانند مکمل‌های غذایی و ماست‌ها و همچنین محصولات دیگری مانند شیاف‌ها و کرم‌ها در دسترس مصرف کنندگان هستند. توجه به این نکته مهم است که سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) هیچ گونه ادعای بهداشتی برای پروبیوتیک‌ها را تایید نکرده است. در سال 2023، FDA به پزشکان هشدار داد که نوزادان نارس که پروبیوتیک دریافت می‌کنند در معرض خطر عفونت‌های شدید و بالقوه کشنده ناشی از میکروارگانیسم‌های موجود در محصولات هستند. در اینجا موارد دیگری وجود دارد که باید بدانید:

1.شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد پروبیوتیک‌ها ممکن است برای اسهال حاد، اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک و اگزمای آتوپیک (یک بیماری پوستی که بیشتر در نوزادان دیده می‌شود) مفید باشد.

2.اگرچه برخی از فرمول‌های پروبیوتیک در تحقیقات امیدوارکننده بوده‌اند، شواهد علمی قوی برای حمایت از سایر کاربردهای پروبیوتیک‌ها برای اکثر شرایط وجود ندارد.

3.مطالعات نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها معمولاً عوارض جانبی کمی دارند. با این حال، داده‌های مربوط به ایمنی، به‌ویژه ایمنی طولانی‌مدت، محدود است و خطر عوارض جانبی جدی ممکن است در افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند بیشتر باشد. مواردی از عفونت‌های شدید یا کشنده در نوزادان نارس که پروبیوتیک دریافت کرده‌اند گزارش شده است.

4.محصولات پروبیوتیک ممکن است حاوی انواع مختلفی از باکتری‌های پروبیوتیک باشند و اثرات متفاوتی در بدن انسان داشته باشند. اثرات همچنین ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

5.اگر به دنبال یک مکمل غذایی پروبیوتیک هستید، ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. درمان‌های اثبات شده علمی را با محصولات یا روش‌های اثبات نشده جایگزین نکنید.

منبع: سایت nih.gov