آکنه یک بیماری شایع پوستی است که زمانی اتفاق می‌افتد که فولیکول‌های مو زیر پوست مسدود می‌شوند و سلول‌های مرده پوست، منافذ را مسدود می‌کنند که منجر به شیوع ضایعاتی می‌شود که معمولاً به آنها جوش یا زیت می‌گویند. بیشتر اوقات، شیوع این بیماری در صورت رخ می‌دهد، اما می‌تواند در پشت، قفسه سینه و شانه ها نیز ظاهر شود.

آکنه یک اختلال التهابی پوست است که دارای غدد چربی است که به فولیکول مو که حاوی موهای ظریف است متصل می‌شود. در پوست سالم، غدد سباسه سبوم می‌سازند که از طریق منافذ، که یک روزنه در فولیکول است، روی سطح پوست تخلیه می‌شود. کراتینوسیت‌ها، نوعی سلول پوست، فولیکول را می‌پوشانند.

به طور معمول هنگامی که بدن سلول‌های پوست اندازی می‌کند، کراتینوسیت‌ها به سطح پوست می‌روند. وقتی فردی آکنه دارد، مو، سبوم و کراتینوسیت‌ها در داخل منافذ به هم می‌چسبند. این کار از ریزش کراتینوسیت‌ها جلوگیری می‌کند و مانع از رسیدن سبوم به سطح پوست می ‌شود. مخلوط روغن و سلول‌ها به باکتری‌هایی که معمولاً روی پوست زندگی می‌کنند اجازه می‌دهد در فولیکول‌های مسدود شده رشد کنند و باعث التهاب – تورم، قرمزی، گرما و درد شوند. هنگامی که دیواره فولیکول مسدود شده شکسته می‌شود، باکتری‌ها، سلول‌های پوست و سبوم را در پوست مجاور می‌ریزد و ضایعات یا جوش‌هایی ایجاد می‌کند.

برای اکثر افراد، آکنه تا سی سالگی از بین می‌رود، اما برخی از افراد در دهه چهل و پنجاه سالگی همچنان این مشکل پوستی را دارند.

چه کسانی دچار آکنه می‌شوند؟

افراد در هر نژاد و سنی به آکنه مبتلا می‌شوند، اما بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می‌شود. ظهور آکنه در سال‌های نوجوانی در مردان شایع‌تر است. آکنه می‌تواند تا بزرگسالی ادامه یابد و آکنه در بزرگسالی در زنان شایع‌تر است.

انواع آکنه

آکنه باعث ایجاد چندین نوع ضایعات یا جوش می‌شود. پزشکان به فولیکول‌های موی بزرگ یا مسدود شده به عنوان کومدون اشاره می‌کنند. انواع آکنه عبارتند از:

سرسفید: فولیکول‌های مو مسدود شده که در زیر پوست باقی می‌مانند و برآمدگی سفیدی ایجاد می‌کنند.

جوش‌های سرسیاه: فولیکول‌های گرفتگی که به سطح پوست می‌رسند و باز می‌شوند. آنها روی سطح پوست سیاه به نظر می‌رسند زیرا هوا باعث تغییر رنگ سبوم می‌شود.

پاپول‌ها: ضایعات ملتهب که معمولاً به صورت برجستگی‌های کوچک صورتی روی پوست ظاهر می‌شوند و می‌توانند در لمس حساس باشند.

پوسچول‌ها یا جوش‌ها: پاپول‌هایی که در بالای آن ضایعات پر از چرک سفید یا زرد قرار دارند که ممکن است در پایه قرمز باشند.

ندول‌ها: ضایعات جامد بزرگ و دردناکی که در عمق پوست قرار دارند.

آکنه ندولار شدید (گاهی اوقات آکنه کیستیک نامیده می‌شود): ضایعات عمیق، دردناک و پر از چرک.

علل آکنه

پزشکان و محققان بر این باورند که یک یا چند مورد از موارد زیر می تواند منجر به ایجاد آکنه شود:

تولید بیش از حد یا زیاد روغن در منافذ.

تجمع سلول‌های مرده پوست در منافذ.

رشد باکتری در منافذ.

عوامل زیر ممکن است خطر ابتلا به آکنه را افزایش دهند:

هورمون‌ها: افزایش آندروژن‌ها، که هورمون‌های جنسی مردانه هستند، ممکن است منجر به آکنه شود. اینها در پسران و دختران به طور معمول در دوران بلوغ افزایش می‌یابند و باعث بزرگ شدن غدد چربی و سبوم بیشتر می‌شوند. تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری نیز می‌تواند باعث آکنه شود.

سابقه خانوادگی: محققان بر این باورند که اگر والدین شما آکنه داشته باشند، احتمال ابتلا به آکنه بیشتر است.

داروها: برخی داروها، مانند داروهایی که حاوی هورمون‌ها، کورتیکواستروئیدها و لیتیوم هستند، می‌توانند باعث آکنه شوند.

سن: افراد در هر سنی ممکن است به آکنه مبتلا شوند، اما در نوجوانان شایع‌تر است.

تشخیص آکنه

برای تشخیص آکنه، پزشک ممکن است:

در مورد سابقه خانوادگی خود بپرسد، و برای دختران یا زنان، در مورد چرخه قاعدگی آنها بپرسد.

از شما در مورد علائم خود، از جمله مدت زمانی که آکنه داشته‌اید، سوال می‌کند.

در مورد مصرف و مدت زمان مصرف داروها سوال بپرسد.

برای کمک به تعیین نوع ضایعه آکنه، پوست شما را بررسی کند.

برای تعیین اینکه آیا بیماری یا اختلال پزشکی دیگری باعث ایجاد آکنه شده است، آزمایش در آزمایشگاه را توصیه کند.

درمان آکنه

اهداف درمان کمک به بهبود ضایعات موجود، جلوگیری از تشکیل ضایعات جدید و جلوگیری از ایجاد اسکار است. داروها می‌توانند به جلوگیری از ایجاد برخی از علل آکنه مانند تجمع غیرطبیعی سلول‌ها در فولیکول‌ها، سطح بالای سبوم، باکتری‌ها و التهاب کمک کنند. پزشک شما ممکن است داروهای بدون نسخه یا تجویزی را برای مصرف خوراکی یا استفاده روی پوست توصیه کند.

زندگی با آکنه

اگر آکنه دارید، توصیه‌های زیر ممکن است به شما در مراقبت از پوستتان کمک کند.

پوست خود را به آرامی تمیز کنید. صبح، عصر و بعد از ورزش سنگین از یک پاک کننده ملایم استفاده کنید. سعی کنید از استفاده از صابون‌های قوی، قابض‌ها یا پدهای اسکراب خشن خودداری کنید. پوست خود را با آب ولرم بشویید.

موهای خود را مرتباً شامپو بزنید، مخصوصاً اگر موهای چرب دارید.

از مالش و لمس ضایعات پوستی خودداری کنید. فشار دادن یا برداشتن لکه‌ها می‌تواند باعث ایجاد اسکار یا لکه های تیره شود.

با دقت اصلاح کنید. از تیز بودن تیغه آن مطمئن شوید و قبل از استفاده از کرم موبر، موها را با آب و صابون نرم کنید. به آرامی و فقط در مواقع لزوم اصلاح کنید تا خطر ایجاد لک‌های پوستی کاهش یابد.

از ضد آفتاب استفاده کنید و از آفتاب سوختگی و برنزه شدن خودداری کنید. بسیاری از داروهایی که برای درمان آکنه استفاده می‌شوند می‌توانند شما را مستعد آفتاب سوختگی کنند.

لوازم آرایشی را با دقت انتخاب کنید. تمام لوازم آرایشی و مراقبت از مو باید فاقد چربی باشند. محصولاتی را با برچسب noncomedogenic انتخاب کنید، به این معنی که منافذ را مسدود نمی‌کنند. در برخی افراد، حتی این محصولات ممکن است آکنه را بدتر کنند.