بروسلوز یک بیماری عفونی است که توسط گونه‌های بروسلا ایجاد می‌شود. این بیماری با نام‌های بسیار دیگری نیز شناخته می‌شود که از آن جمله می‌توان به تب فروکش، تب مواج، تب مدیترانه‌ای، تب مالت، تب جبل الطارق، تب کریمه، تب بز و بیماری بنگ اشاره کرد. این بیماری از طریق مصرف شیر و فرآورده‌های لبنی غیر پاستوریزه، مصرف گوشت نیم پز یا نفوذ به پوست افرادی که در تماس با دام هستند از حیوانات به انسان منتقل می‌شود. حیواناتی که بیشتر آلوده می‌شوند عبارتند از گوسفند، گاو، بز، خوک و سگ.

بروسلوز می‌تواند باعث طیف وسیعی از علائم و نشانه‌ها شود که برخی از آنها ممکن است ادامه یابند یا عود کنند. علائم اولیه ممکن است شامل تب، تعریق، ضعف، بی اشتهایی، سردرد، خستگی و یا درد در عضلات، مفاصل و یا پشت باشد. علائمی که ممکن است ادامه یابند یا عود کنند عبارتند از تب، آرتریت، تورم بیضه و کیسه بیضه، تورم قلب (اندوکاردیت)، علائم عصبی (در حداکثر 5٪ موارد)، خستگی مزمن، افسردگی و یا تورم کبد یا طحال افرادی که در مشاغل یا محیط‌هایی هستند که قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها را افزایش می‌دهند، در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند.

علائم بروسلوز چه زمانی شروع می‌شود؟

علائم این بیماری ممکن است در هر زمانی از زندگی ظاهر شود.

علائم ممکن است در یک محدوده سنی منفرد یا در چندین محدوده سنی شروع شود. علائم برخی از بیماری‌ها ممکن است در هر سنی شروع شود. دانستن زمان ظاهر شدن علائم می‌تواند به ارائه‌دهندگان پزشکی کمک کند تا تشخیص صحیح را پیدا کنند.

چه چیزی باعث این بیماری می شود؟

عفونت

بروسلوز در اثر عفونت یا فرآیند ورود میکروب‌های مضر به بدن، تکثیر و گسترش بیماری ایجاد می‌شود. میکروب‌ها باکتری‌ها، ویروس‌ها، قارچ‌ها یا انگل‌ها هستند. میکروب‌ها معمولاً از طریق افراد یا حیوانات دیگر یا از طریق غذا، آب یا خاک آلوده پخش می‌شوند.

درمان و مدیریت

هدف از درمان دارویی و جراحی در تب مالت کنترل هر چه سریع‌تر بیماری به منظور جلوگیری از عوارض و عود بیماری است.