ذات الریه، پنومونی عفونتی است که یک یا هر دو ریه را درگیر می‌کند. باعث پر شدن کیسه‌های هوایی یا آلوئول‌های ریه از مایع یا چرک می‌شود. باکتری‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌ها ممکن است باعث ذات الریه شوند. علائم می‌تواند از خفیف تا جدی متغیر باشد و ممکن است شامل سرفه با یا بدون مخاط (ماده لزج)، تب، لرز و مشکلات تنفسی باشد. این که ذات الریه شما چقدر جدی است به سن شما، سلامت کلی شما و علت عفونت شما بستگی دارد.

برای تشخیص ذات الریه، پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند، معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و آزمایش‌های تشخیصی مانند اشعه ایکس قفسه سینه را سفارش می‌دهد. این اطلاعات می‌تواند به تعیین نوع ذات الریه شما کمک کند.

درمان پنومونی ممکن است شامل داروهای آنتی بیوتیک، ویروسی یا قارچی باشد. بهبودی از ذات الریه ممکن است چند هفته طول بکشد. اگر علائم شما بدتر شد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. اگر ذات الریه شدید دارید، ممکن است لازم باشد برای آنتی بیوتیک‌هایی که از طریق خط داخل وریدی (IV) و اکسیژن درمانی داده می‌شود به بیمارستان بروید.

برخی از انواع ذات الریه با واکسن قابل پیشگیری هستند. بهداشت خوب و زندگی سالم برای قلب نیز می‌تواند خطر ابتلا به ذات الریه را کاهش دهد.

علائم

علائم ذات الریه می‌تواند خفیف یا جدی باشد. کودکان خردسال، بزرگسالان مسن و افرادی که شرایط سلامتی جدی دارند در معرض خطر ابتلا به ذات الریه جدی‌تر یا عوارض تهدید کننده زندگی هستند.

علائم پنومونی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد قفسه سینه هنگام نفس کشیدن یا سرفه
 • لرز
 • سرفه با یا بدون مخاط
 • تب
 • سطوح پایین اکسیژن در خون شما که با پالس اکسیمتر اندازه گیری می‌شود
 • تنگی نفس

همچنین ممکن است علائم دیگری از جمله سردرد، درد عضلانی، خستگی مفرط، حالت تهوع (احساس بیماری در معده)، استفراغ و اسهال داشته باشید.

افراد مسن و افرادی که بیماری‌های جدی دارند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند ممکن است علائم معمولی را نداشته باشند. ممکن است به جای تب، دمای کمتر از حد طبیعی داشته باشند. افراد مسنی که به ذات الریه مبتلا هستند ممکن است احساس ضعف یا گیجی ناگهانی کنند.

گاهی اوقات نوزادان نیز علائم معمولی ندارند. آنها ممکن است استفراغ کنند، تب داشته باشند، سرفه کنند، بیقرار یا خسته و بدون انرژی به نظر برسند. نوزادان همچنین ممکن است علائم زیر را از مشکلات تنفسی نشان دهند:

 • رنگ آبی به پوست و لب ها
 • غرغر کردن
 • کشیدن عضلات بین دنده ها به داخل هنگام تنفس
 • تنفس سریع و پی در پی
 • گشاد شدن سوراخ‌های بینی با هر نفس

تشخیص

پزشک شما بر اساس سابقه پزشکی، معاینه فیزیکی و نتایج آزمایش، ذات الریه را تشخیص می‌دهد. گاهی اوقات تشخیص ذات الریه دشوار است زیرا علائم شما ممکن است مشابه سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد. ممکن است متوجه نشوید که وضعیت شما جدی‌تر است تا زمانی که بیشتر از این شرایط دیگر طول بکشد.

علل و عوامل خطر

بیشتر اوقات بدن شما میکروب‌ها را از هوایی که تنفس می‌کنید فیلتر می‌کند. گاهی اوقات میکروب‌هایی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها یا قارچ‌ها وارد ریه‌های شما شده و باعث عفونت می‌شوند.

هنگامی که این میکروب‌ها وارد ریه‌های شما می‌شوند، سیستم ایمنی بدن شما که دفاع طبیعی بدن شما در برابر میکروب‌ها است، وارد عمل می‌شود. سلول‌های ایمنی به میکروب‌ها حمله می‌کنند و ممکن است باعث التهاب کیسه‌های هوایی یا آلوئول‌های شما شوند. التهاب می‌تواند باعث پر شدن کیسه‌های هوایی با مایع و چرک شود و باعث علائم ذات الریه شود.

علل ذات الریه

باکتری‌ها

باکتری‌ها یکی از علل شایع پنومونی در بزرگسالان هستند. بسیاری از انواع باکتری‌ها می‌توانند باعث ذات الریه شوند، اما استرپتوکوک پنومونیه (که باکتری پنوموکوک نیز نامیده می‌شود) شایع‌ترین علت در ایالات متحده است.

برخی از باکتری‌ها باعث ایجاد ذات الریه با علائم یا ویژگی‌های متفاوت نسبت به ذات الریه معمول می‌شوند. این عفونت پنومونی آتیپیک نامیده می‌شود.

ویروس‌ها

ویروس‌هایی که ریه‌ها و مجاری هوایی شما را آلوده می‌کنند می‌توانند باعث ذات الریه شوند. آنفولانزا (ویروس آنفولانزا) و سرماخوردگی (رینوویروس) شایع ترین علل ذات الریه ویروسی در بزرگسالان هستند. ویروس سنسیشیال تنفسی (RSV) شایع‌ترین علت پنومونی ویروسی در کودکان خردسال است.

عوامل خطر

خطر ابتلا به ذات الریه ممکن است به دلیل سن، محیط، عادات سبک زندگی و سایر شرایط پزشکی شما بیشتر باشد.

سن

پنومونی می‌تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، دو گروه سنی در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به ذات‌الریه و ابتلا به ذات‌الریه جدی‌تر هستند.نوزادان و کودکان 2 ساله یا کمتر در معرض خطر بیشتری هستند زیرا سیستم ایمنی آنها هنوز در حال رشد است. این خطر برای نوزادان نارس بیشتر است.

افراد مسن، 65 ساله یا بالاتر نیز در معرض خطر بیشتری هستند زیرا سیستم ایمنی آنها معمولاً با افزایش سن ضعیف می‌شود. افراد مسن نیز بیشتر به سایر بیماری‌های مزمن (طولانی مدت) مبتلا می‌شوند که خطر ابتلا به ذات الریه را افزایش می‌دهد.

نوزادان، کودکان و افراد مسن‌تر که واکسن‌های توصیه شده برای پیشگیری از ذات‌الریه را دریافت نمی‌کنند، در معرض خطر بیشتری هستند.

محیط یا شغل

اکثر مردم زمانی که عفونت را از فرد دیگری در جامعه خود می‌گیرند، به ذات الریه مبتلا می‌شوند. اگر در مکان‌های شلوغ مانند پادگان‌های نظامی، زندان، پناهگاه‌های بی‌خانمان‌ها یا خانه‌های سالمندان زندگی می‌کنید یا زمان زیادی را سپری می‌کنید، احتمال ابتلا به ذات‌الریه بیشتر است.

همچنین اگر به طور منظم در هوای آلوده یا دودهای سمی تنفس کنید، خطر شما بیشتر است.

برخی از میکروب‌هایی که باعث ذات الریه می‌شوند می‌توانند پرندگان و سایر حیوانات را آلوده کنند. اگر در مرکز فرآوری مرغ یا بوقلمون، پت شاپ یا کلینیک دامپزشکی کار می‌کنید، به احتمال زیاد با این میکروب‌ها مواجه خواهید شد.

عادات سبک زندگی

کشیدن سیگار باعث می‌شود کمتر بتوانید مخاط را از مجاری تنفسی خود پاک کنید.

استفاده از مواد مخدر یا الکل می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند. همچنین در صورت آرام‌بخشی یا بیهوشی ناشی از مصرف بیش از حد، احتمال بیشتری وجود دارد که به‌طور تصادفی بزاق نفس بکشید یا در نای خود استفراغ کنید.

سایر شرایط پزشکی

در صورت داشتن هر یک از شرایط پزشکی زیر ممکن است خطر ابتلا به ذات الریه افزایش یابد.

اختلالات مغزی، مانند سکته مغزی، ضربه به سر، زوال عقل یا بیماری پارکینسون می‌تواند بر توانایی شما برای سرفه یا بلع تأثیر بگذارد. این امر می‌تواند منجر به این شود که غذا، نوشیدنی، استفراغ یا بزاق به جای مری، از نای شما پایین برود و وارد ریه شود.

شرایطی که سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می‌کند نیز ممکن است خطر شما را افزایش دهد. اینها شامل بارداری، HIV/AIDS، یا پیوند عضو یا مغز استخوان است. شیمی درمانی که برای درمان سرطان استفاده می‌شود و استفاده طولانی مدت از داروهای استروئیدی نیز می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف کند.

بیماری‌های حیاتی که نیاز به بستری شدن دارند، از جمله دریافت درمان در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان، می‌توانند خطر ابتلا به ذات‌الریه اکتسابی بیمارستانی را افزایش دهند. اگر نتوانید زیاد جابجا شوید یا بی‌هوش باشید، خطر شما بیشتر است. استفاده از ونتیلاتور خطر ابتلا به نوعی به نام پنومونی مرتبط با ونتیلاتور را افزایش می‌دهد.

بیماری های ریوی مانند آسم، برونشکتازی، فیبروز کیستیک یا COPD نیز خطر ذات الریه شما را افزایش می‌دهند.

سایر شرایط جدی مانند سوءتغذیه، دیابت، نارسایی قلبی، بیماری سلول داسی شکل، یا بیماری کبد یا کلیه، عوامل خطر اضافی هستند.

منبع: nih.gov