سندرم HELLP یک بیماری جدی است که به طور بالقوه می‌تواند حاملگی را پیچیده کند. این بیماری به دلیل 3 ویژگی نامگذاری شده است: همولیز، افزایش سطح آنزیم‌های کبدی و سطوح پایین پلاکت. طیف وسیعی از علائم غیر اختصاصی ممکن است در زنان مبتلا به سندرم HELLP وجود داشته باشد. برای مثال، علائم ممکن است شامل خستگی، بی حالی احتباس مایعات و افزایش وزن اضافی، سردرد، تهوع و استفراغ، درد در سمت راست یا وسط شکم، تاری دید و به ندرت خونریزی بینی یا تشنج. علت سندرم HELLP مشخص نیست، اما عوامل خطر خاصی با این بیماری مرتبط هستند. بیشتر در زنان مبتلا به پره اکلامپسی یا اکلامپسی دیده می‌شود.

سندرم HELLP چیست؟

سندرم HELLP (Hemolysis, Elevated Liver enzymes and Low Platelets )، (همولیز، افزایش آنزیم‌های کبدی و پلاکت‌های پایین) یک عارضه تهدیدکننده زندگی است که معمولاً به عنوان یک نوع پره اکلامپسی در نظر گرفته می‌شود. هر دو بیماری معمولاً در مراحل بعدی بارداری یا بلافاصله پس از زایمان رخ می‌دهند.

سندرم HELLP توسط دکتر لوئیس واینستین در سال 1982 به دلیل ویژگی‌های آن نامگذاری شد:

H (همولیز، که تجزیه گلبول‌های قرمز خون است)

EL (افزایش آنزیم‌های کبدی)

LP (تعداد پلاکت کم)

تشخیص سندرم HELLP ممکن است دشوار باشد، زیرا همه علائم معمول پره اکلامپسی ممکن است آشکار نباشند، مانند فشار خون بالا و پروتئین در ادرار. علائم آن گاهی با گاستریت، آنفولانزا، هپاتیت حاد، بیماری کبد چرب حاد، بیماری کیسه صفرا یا سایر شرایط اشتباه گرفته می‌شود. در حالی که برخی از این شرایط نیز ممکن است وجود داشته باشند، هیچ مدرکی وجود ندارد که مرتبط باشند.

تشخیص زودهنگام بسیار مهم است زیرا بیماری جدی و حتی مرگ در 25 درصد موارد ممکن است رخ دهد. در نتیجه، آگاهی بیمار از سندرم HELLP، و چگونگی ارتباط آن با پره اکلامپسی، برای اطمینان از بهترین حالت مفید است.

علائم سندرم هلپ چیست؟

علائم فیزیکی سندرم HELLP ممکن است در ابتدا شبیه پره اکلامپسی به نظر برسد و شامل یک یا چند مورد از علائم زیر باشد:

درد اپی گاستر (شکم) یا زیر سینه (قفسه سینه)، از جمله درد شکم یا قفسه سینه و درد سمت راست فوقانی (از اتساع کبد)

  • حالت تهوع، استفراغ یا سوء هاضمه همراه با درد بعد از غذا خوردن
  • سردردی که حتی پس از مصرف داروهایی مانند استامینوفن از بین نمی‌رود
  • درد شانه یا درد هنگام تنفس عمیق
  • خون ریزی
  • تغییرات در بینایی از جمله تاری دید، دیدن دوتایی، یا چشمک زن چراغ‌ها یا هاله‌ها
  • تورم، به خصوص در صورت یا دست‌ها
  • تنگی نفس، تنفس دشوار، یا نفس نفس زدن

نشانه‌هایی (که قابل اندازه‌گیری هستند) که باید به دنبال آن‌ها باشید عبارتند از:

  • فشار خون بالا
  • پروتئین در ادرار
  • ناهنجاری در کار خون آزمایشگاهی (افزایش آنزیم‌های کبدی، کاهش پلاکت‌ها و وجود همولیز)

شایع‌ترین دلایلی که مادران به شدت بیمار می‌شوند یا به دلیل سندرم HELLP می‌میرند، پارگی کبد یا سکته مغزی (ادم مغزی یا خونریزی مغزی) است. اغلب می‌توان از این موارد زمانی که به موقع گرفتار شد جلوگیری کرد. اگر شما یا شخصی که می‌شناسید هر یک از این علائم سندرم HELLP را دارید، فوراً به یک ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی مراجعه کنید.

سندرم هلپ چقدر شایع است؟

در بین زنان باردار در ایالات متحده، 5 تا 8 درصد به پره اکلامپسی مبتلا می‌شوند. 15 درصد از این افراد به سندرم HELLP مبتلا می‌شوند. این بدان معناست که تقریباً 45000 زن در سال به سندرم HELLP در ایالات متحده مبتلا می‌شوند. در مورد اینکه چه مقادیر آزمایشگاهی باید برای تشخیص سندرم HELLP استفاده شود، بین متخصصان اختلاف نظر وجود دارد، بنابراین این تخمین‌ها تقریبی هستند.

سندرم هلپ چگونه درمان می‌شود؟

اغلب درمان قطعی برای زنان مبتلا به سندرم HELLP، زایمان نوزاد و جفت است. در دوران بارداری، بسیاری از زنانی که از سندرم HELLP رنج می‌برند، نیاز به تزریق نوعی از فرآورده‌های خونی (گلبول‌های قرمز، پلاکت ها، پلاسما) دارند. کورتیکواستروئیدها را می‌توان برای بهبود رشد ریه جنین در بارداری بسیار زودرس استفاده کرد. برخی از ارائه دهندگان مراقبت، اثرات مفید مادری را برای کند کردن پیشرفت بیماری، کاهش تأثیر منفی بر کبد و سیستم عصبی مرکزی و کوتاه کردن بستری شدن در بیمارستان گزارش کرده‌اند.

  اگر سندرم HELLP زود تشخیص داده شود و نوزاد به دنیا بیاید، مادر عموماً نتایج بهتری خواهد داشت. اگر تشخیص به تعویق بیفتد یا خیلی محافظه کارانه مدیریت شود، احتمال ابتلای یک زن به سندرم HELLP و داشتن پیامدهای ضعیف بیشتر است.

برای جلوگیری از سندرم کمک چه کاری می‌توانم انجام دهم؟

متاسفانه در حال حاضر هیچ راهی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد. بهترین کار این است:

قبل از باردار شدن، وضعیت بدنی خوبی داشته باشید

در دوران بارداری به طور منظم ویزیت‌های قبل از زایمان داشته باشید

مراقبین خود را در مورد بارداری‌های پرخطر قبلی یا سابقه خانوادگی سندرم HELLP، پره اکلامپسی یا سایر اختلالات فشار خون بالا اطلاع دهید.

علائم هشدار دهنده را درک کنید و گزارش آنها را به ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود به تأخیر نیندازید.

سندرم HELLP چگونه بر کودک من تأثیر می‌گذارد؟

اثرات سندرم HELLP بر روی کودک شما می‌تواند بسته به سن حاملگی، وزن او در هنگام زایمان و هر گونه عارضه‌ای که ممکن است از زایمان زودرس او ایجاد شود، متفاوت باشد. اگر وزن نوزادی در بدو تولد بیش از 1000 گرم (حداقل 2 پوند) باشد، میزان بقا و طول مدت بستری او در بیمارستان مشابه نوزادان غیر HELLP با اندازه مشابه است. به نظر نمی‌رسد که نتایج نامطلوب طولانی مدت زیادی وجود داشته باشد.

اگر وزن نوزاد در هنگام تولد کمتر از 1000 گرم (کمتر از 2 پوند) باشد، خبر چندان خوب نیست. مطالعات نشان‌داده است که این نوزادان نیاز به بستری طولانی‌تری دارند و احتمال بیشتری برای نیاز به مراقبت از ونتیلاتور دارند. متأسفانه، در حال حاضر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نمی‌توانند دامنه مشکلات پزشکی را که ممکن است این نوزادان در بدو تولد و در مراحل بعدی زندگی به دلیل زایمان زودرس با آن مواجه شوند، پیش‌بینی کنند.

اگر نوزادی در هنگام تولد حداقل 2 پوند (بیش از 1000 گرم) وزن داشته باشد، میزان بقا و نتایج سلامتی نوزادان غیر HELLP با همان اندازه را دارد.

در کشورهای توسعه‌یافته، میزان مرده‌زایی با سندرم HELLP (مرگ رحمی نوزاد پس از 20 هفته) از هر 1000 بارداری 51 مورد است که بالاتر از میزان در میان بیماران مبتلا به پره اکلامپسی شدید و اکلامپسی است. به طور کلی، مرگ نوزادان ناشی از سندرم HELLP (هم مرده‌زایی و هم از دست‌دادن نوزاد پس از زایمان) از 7.7 تا 60 درصد متغیر است. بیشتر این مرگ و میرها به عوارض سندرم HELLP، از جمله جدا شدن جفت (جفت شدن زودرس جفت از رحم)، نارسایی جفت همراه با خفگی داخل رحمی (دریافت نکردن اکسیژن کافی به جنین) و نارسی شدید نسبت داده می‌شود.

آیا در بارداری آینده دوباره به سندرم هلپ مبتلا خواهم شد؟

زنان با سابقه سندرم HELLP در معرض خطر ابتلا به انواع پره اکلامپسی در حاملگی‌های بعدی هستند. میزان پره اکلامپسی در حاملگی‌های بعدی بین 16 تا 52 درصد است که اگر سندرم HELLP در سه ماهه دوم بارداری شروع شده باشد یا بیمار فشار خون مزمن داشته باشد، این میزان بیشتر است. میزان عود سندرم HELLP بسته به جمعیت بیمار مورد مطالعه از 2 تا 19 درصد متغیر است.