سنگ مثانه چیست؟

سنگ‌های مثانه توده‌های معدنی سخت شده‌ای هستند که در مثانه شما تشکیل می‌شوند. آنها معمولاً زمانی تشکیل می‌شوند که پس از استفاده از سرویس بهداشتی، مقداری ادرار در مثانه باقی می‌ماند.

ممکن است متوجه سنگ‌های کوچک مثانه نشوید. آنها ممکن است هنگام ادرار کردن بدون هیچ علامتی از بدن شما خارج شوند. سنگ‌های بزرگ‌تر مثانه ممکن است آنقدر دردناک باشند که ممکن است احساس ناراحتی در معده کنید، نتوانید ادرار کنید و علائم دیگری مانند ادرار خونی داشته باشید. در صورت داشتن علائم سنگ مثانه، از جمله درد شدید، مشکل در ادرار کردن و سایر علائم بدتر، به نزدیکترین اورژانس  بروید.

سنگ مثانه چقدر شایع است؟

تنها حدود 5 درصد از تمام سنگ‌هایی که می‌توانند در سیستم ادراری شما ایجاد شوند، سنگ‌های مثانه هستند.

علائم و علل

علائم سنگ مثانه چیست؟

شما ممکن است سنگ‌های کوچکتر مثانه را بدون هیچ علامت واضحی دفع کنید. سنگ‌های بزرگ مثانه می‌توانند مثانه شما را تحریک کنند و باعث درد شدید، خونریزی و مشکلات ادرار شوند. علائم و نشانه‌های سنگ مثانه بزرگتر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تغییر در رنگ ادرار: ادرار شما ممکن است کدر یا تیره به نظر برسد. همچنین ممکن است خون را در ادرار خود مشاهده کنید.

اصرار مکرر برای ادرار کردن: ممکن است احساس کنید که همیشه نیاز به ادرار دارید، حتی اگر همین الان رفته باشید.

درد: احساس درد یا سوزش هنگام ادرار کردن معمول است. همچنین ممکن است دردی را احساس کنید که در قسمت پایین شکم، آلت تناسلی یا بیضه می‌آید و می‌رود.

عفونت‌های دستگاه ادراری (UTIs): سنگ‌های مثانه اغلب باعث عفونت ادراری می‌شوند. علائم UTI شامل ادرار مکرر و دردناک است. ادرار شما نیز ممکن است کدر و بدبو باشد.

علل شایع سنگ مثانه چیست؟

سنگ‌های مثانه زمانی تشکیل می‌شوند که ادرار برای مدت طولانی در مثانه شما بماند. مواد زائدی که از بدن شما خارج می‌شوند – نمک، پتاسیم، مواد زائد پروتئینی و غیره – به هم می چسبند و کریستال‌های سختی را تشکیل می‌دهند. این فرآیند اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که نمی‌توانید هنگام ادرار کردن، مثانه خود را به طور کامل تخلیه کنید.

آیا سنگ مثانه مسری است؟

نه، سنگ‌های مثانه مسری نیستند. آنها عفونت‌های مقاربتی (STIs) نیستند و شما نمی‌توانید آنها را به فرد دیگری منتقل کنید.

برای تشخیص سنگ مثانه چه آزمایشاتی انجام می‌شود؟

پزشک ممکن است آزمایش‌های زیر را برای کمک به تشخیص سنگ مثانه تجویز کند:

آزمایش ادرار (آزمایش ادرار): در طول آزمایش ادرار، در یک فنجان مخصوص ادرار می‌کنید. پزشک شما نمونه شما را به آزمایشگاه می‌فرستد، جایی که تکنسین‌ها آن را برای وجود سنگ‌های کوچک مثانه بررسی می‌کنند. آنها همچنین نمونه شما را برای علائم عفونت ادراری یا خون بررسی می‌کنند.

تست‌های تصویربرداری: شما شما ممکن است برای مشاهده تصاویر واضح از مثانه شما، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)، اشعه ایکس و/یا سونوگرافی را سفارش دهد. این آزمایش‌ها اندازه، شکل و محل سنگ‌های مثانه را نشان می‌دهد.

سیستوسکوپی: پزشک شما یک لوله روشن به اندازه مداد بلند و انعطاف‌پذیر با یک دوربین در انتهای آن (سیستوسکوپ) را از طریق مجرای ادرار به مثانه شما می‌گذراند تا به دنبال سنگ باشد.

مدیریت و درمان

چگونه از شر سنگ مثانه خلاص شوم؟

به طور معمول، اورولوژیست باید سنگ‌های مثانه را خارج کند. گزینه‌های درمان سنگ مثانه معمولاً عبارتند از:

سیستولیتولاپاکسی: در طی این روش کم تهاجمی، پزشک یک سیستوسکوپ را از طریق مجرای ادرار وارد مثانه می‌کند تا سنگ مثانه را پیدا کند. سپس از لیزر یا امواج صوتی با فرکانس بالا (اولتراسوند) برای شکستن سنگ به قطعات کوچکتر استفاده می‌کنند. سپس مثانه شما را با مایعات می‌شویند تا قطعات کوچکتر را جدا کنند.

عمل جراحی: اگر سنگ مثانه شما به خصوص بزرگ است، ممکن است برای برداشتن آن به جراحی باز نیاز داشته باشید. متخصص اورولوژی از یک چاقوی تیز (چاقوی جراحی) برای ایجاد یک برش کوچک (برش) در شکم شما و خارج کردن سنگ استفاده می‌کند. اگر سنگ شما به دلیل هیپرپلازی خوش خیم پروستات ایجاد شود، متخصص اورولوژی همچنین ممکن است بافت پروستات را که مجرای ادرار شما را مسدود می‌کند، خارج کند.

چگونه سنگ مثانه را به طور طبیعی درمان می‌کنید؟

اگر سنگ مثانه کوچکی دارید، ممکن است بتوانید به طور طبیعی با افزایش مقدار مایعاتی که می‌نوشید، آن را دفع کنید. با این حال، سنگ‌های مثانه اغلب به این دلیل ایجاد می‌شوند که ادرار برای مدت طولانی در مثانه شما باقی می‌ماند. نوشیدن مایعات بیشتر ممکن است کمکی نکند.

چه چیزی سنگ مثانه را درمان می‌کند؟

بسیار نادر است که بتوانید سنگ مثانه را درمان کنید. این بستگی به موادی دارد که سنگ شما را تشکیل می‌دهد و ممکن است زمان زیادی طول بکشد.

چقدر بعد از درمان احساس بهتری دارم؟

اکثر افراد یک یا دو هفته پس از سیستولیتولاپاکسی یا جراحی بهبود می‌یابند.

پیش‌گیری

آیا می‌توان از سنگ مثانه پیشگیری کرد؟

ممکن است نتوانید از سنگ مثانه جلوگیری کنید. اما می‌توانید با نوشیدن آب فراوان، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهید. آب مواد معدنی موجود در ادرار شما را رقیق می‌کند، بنابراین احتمال اینکه آنها به هم چسبیده و سنگ مثانه تشکیل دهند، کمتر است. با پزشک در مورد مقدار آبی که باید هر روز بنوشید صحبت کنید.

اگر بالای 50 سال دارید و پروستات بزرگ شده‌اید، ایده خوبی است که با پزشک صحبت کنید. آنها ممکن است تکنیک‌ها یا داروهای خاصی را برای کمک به تخلیه مثانه توصیه کنند.

همچنین می‌توانید با اصلاح رژیم غذایی یا مصرف داروهای خاص به کاهش خطر ابتلا به انواع خاصی از سنگ‌ها کمک کنید.