لیپوم چیست؟

لیپوم یک توده بافتی گرد یا بیضی شکل است که درست در زیر پوست رشد می‌کند. از چربی ساخته شده است، با لمس آن به راحتی حرکت می‌کند و معمولاً باعث درد نمی‌شود. لیپوم‌ها می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند، اما بیشتر در پشت، تنه، بازوها، شانه‌ها و گردن دیده می‌شوند.

لیپوم‌ها تومورهای خوش خیم بافت نرم هستند. آنها به کندی رشد می‌کنند و سرطانی نیستند. بیشتر لیپوم‌ها نیازی به درمان ندارند. اگر لیپوم شما را آزار می‌دهد، پزشک شما می‌تواند آن را با یک روش سرپایی حذف کند.

لیپوم‌ها چقدر شایع هستند؟

لیپوم‌ها بسیار شایع هستند. از هر 1000 نفر یک نفر لیپوم دارد. لیپوم‌ها اغلب در سنین 40 تا 60 سالگی ظاهر می‌شوند، اما می‌توانند در هر سنی ایجاد شوند. آنها حتی می‌توانند در بدو تولد وجود داشته باشند. لیپوم‌ها در تمام جنسیت‌ها تأثیر می‌گذارند، اما در زنان کمی شایع‌تر است.

علائم و علل

علائم لیپوم چیست؟

لیپوم‌ها معمولاً دردناک نیستند، اما اگر به عصب فشار بیاورند یا در نزدیکی مفصل ایجاد شوند، می‌توانند ناراحت کننده باشند. بسیاری از افرادی که لیپوم دارند هیچ علامتی را متوجه نمی‌شوند. لیپوم‌ها معمولاً عبارتند از:

کپسوله شده: به بافت‌های اطراف خود پخش نمی‌شوند.

بدون درد: با این حال، برخی از لیپوم‌ها بسته به محل، اندازه و وجود رگ‌های خونی باعث درد و ناراحتی می‌شوند.

گرد یا بیضی شکل: توده‌های چربی بافت لاستیکی معمولاً متقارن هستند.

متحرک: آنها درست زیر سطح پوست می‌نشینند و وقتی آنها را لمس می‌کنید حرکت می‌کنند.

قطر کمتر از 2 اینچ: در چند مورد، لیپوم‌ها می‌توانند بزرگتر از 6 اینچ عرض داشته باشند.

لیپوم‌ها در کجا رشد می‌کنند؟

لیپوم‌ها می‌توانند در هر نقطه از بدن ایجاد شوند. به ندرت، لیپوم‌ها روی عضلات، اندام‌های داخلی یا مغز رشد می‌کنند. اکثر افراد مبتلا به لیپوم فقط یک لیپوم دارند، اگرچه بیش از یک لیپوم می‌تواند رشد کند. بیشتر لیپوم‌ها درست در زیر پوست در موارد زیر ایجاد می‌شوند:

بازوها یا پاها

کمر

گردن

شانه‌ها

بالا تنه

پیشانی

علت لیپوم چیست؟

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث رشد لیپوم می‌شود. آنها ارثی هستند (از طریق خانواده‌ها منتقل می‌شوند). اگر فردی در خانواده شما لیپوما داشته باشد، احتمال ابتلا به لیپوم بیشتر است.

برخی شرایط باعث ایجاد لیپوم‌های متعدد در بدن می‌شوند. شرایط ایجاد‌کننده لیپوم عبارتند از:

بیماری درکوم: این اختلال نادر باعث رشد لیپوم‌های دردناک می‌شود که اغلب روی بازوها، پاها و تنه قرار دارند. به آن ادیپوز دولوروسا یا سندرم آندرس نیز می‌گویند.

سندرم گاردنر: نوعی اختلال به نام پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP)، سندرم گاردنر باعث ایجاد لیپوم و طیف وسیعی از مشکلات سلامتی می‌شود.

لیپوماتوز مولتیپل ارثی: که به آن لیپوماتوز مولتیپل خانوادگی نیز گفته می‌شود، این اختلال ارثی است (از طریق خانواده‌ها منتقل می‌شود).

بیماری مادلونگ: این وضعیت اغلب در مردانی که بیش از حد الکل مصرف می‌کنند رخ می‌دهد. بیماری مادلونگ که لیپوماتوز متقارن متعدد نیز نامیده می‌شود، باعث رشد لیپوم‌ها در اطراف گردن و شانه‌ها می‌شود.

تشخیص و آزمایشات

لیپوم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشکان معمولاً لیپوم را در طول معاینه فیزیکی تشخیص می‌دهند. پزشک شما لیپوم را لمس می‌کند و از شما می‌پرسد که آیا دردناک است یا حساس. ممکن است برای تایید اینکه لیپوم سرطانی نیست نیاز به بیوپسی داشته باشید. در طی این روش، پزشک شما نمونه‌ای از لیپوم را برمی‌دارد و برای آزمایش به آزمایشگاه می‌فرستد.

اغلب، ممکن است این موارد با کیست اشتباه گرفته شود. برای دیدن تصویر واضحی از این توده، پزشک شما ممکن است یک آزمایش تصویربرداری مانند سونوگرافی، اسکن تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) یا اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) را درخواست کند. این مطالعات تصویربرداری به پزشک شما کمک می‌کند تا تشخیص دهد که آیا لیپوما در مقابل کیست است یا خیر. همچنین می‌تواند به شناسایی محل لیپوم و عمق آن در صورت داشتن رگ‌های خونی و اینکه آیا به اعصاب یا سایر بافت‌ها فشار می‌آورد کمک کند.

انواع لیپوم‌ها کدامند؟

تمام لیپوم‌ها از چربی ساخته شده‌اند. برخی از لیپوم‌ها همچنین حاوی رگ‌های خونی یا بافت‌های دیگر هستند. انواع مختلفی از لیپوم وجود دارد، از جمله:

آنژیولیپوما: این نوع حاوی چربی و عروق خونی است. آنژیولیپوم‌ها اغلب دردناک هستند.

معمولی: رایج‌ترین نوع، لیپوم معمولی حاوی سلول‌های چربی سفید است. سلول‌های چربی سفید انرژی را ذخیره می‌کنند.

فیبرولیپوما: چربی و بافت فیبری این نوع لیپوم را تشکیل می‌دهند.

هیبرنوما: این نوع لیپوم حاوی چربی قهوه‌ای است. بیشتر لیپوم‌های دیگر حاوی چربی سفید هستند. سلول‌های چربی قهوه‌ای گرما تولید می‌کنند و به تنظیم دمای بدن کمک می‌کنند.

میلولیپوم: این لیپوم‌ها حاوی چربی و بافت‌هایی هستند که سلول‌های خونی را تولید می‌کنند.

سلول دوکی: سلول‌های چربی در این لیپوم‌ها طولانی‌تر از پهن هستند.

پلئومورفیک: این لیپوم‌ها دارای سلول‌های چربی در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف هستند.

مدیریت و درمان

درمان لیپوم چیست؟

بیشتر لیپوم‌ها نیازی به درمان ندارند. اگر لیپوم شما را آزار می‌دهد، پزشک شما می‌تواند آن را با جراحی بردارد. روش‌های برداشتن لیپوم ایمن و موثر هستند و معمولا می‌توانید همان روز به خانه بروید.

به عنوان جایگزینی برای جراحی لیپوم، پزشک شما ممکن است لیپوساکشن را برای برداشتن لیپوم توصیه کند.

پیش‌گیری

آیا می‌توانم از لیپوم پیش‌گیری کنیم؟

لیپوم‌ها (و بسیاری از شرایطی که باعث لیپوم می‌شوند) ارثی هستند. از آنجایی که آنها از طریق خانواده‌ها منتقل می‌شوند، نمی‌توان از آنها پیش‌گیری کرد. شما می‌توانید با محدود کردن مقدار الکلی که می‌نوشید، خطر ابتلا به بیماری مادلونگ (بیماری که باعث رشد لیپوم‌ها می‌شود) را کاهش دهید.