ملانوما نوعی سرطان پوست است که در سلول‌های پوست به نام ملانوسیت ایجاد می‌شود و معمولاً در قسمت‌هایی از بدن که بیش از حد در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند ایجاد می‌شود. ملانوم‌های نادر می‌توانند در داخل چشم (ملانوم چشمی) یا در قسمت‌هایی از پوست یا بدن که هرگز در معرض نور خورشید قرار نگرفته‌اند مانند کف دست‌ها، کف پاها یا زیر ناخن‌ها ایجاد شوند.

تخمین زده می‌شود که بیش از 18200 نفر در سال 2023 به ملانوم مبتلا شدند. میانگین سنی در هنگام تشخیص 65 سال است.

ملانوما سومین سرطان شایع در استرالیا است و تخمین زده می‌شود که از هر 17 نفر یک نفر در سن 85 سالگی تشخیص داده می‌شود.

علائم و نشانه‌های ملانوما

اغلب ملانوما هیچ علامتی ندارد، با این حال، اولین علامت به طور کلی تغییر در خال موجود یا ظاهر شدن یک لکه جدید است. این تغییرات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • رنگ – خال ممکن است تغییر رنگ دهد، سایه‌های رنگی متفاوتی داشته‌ باشد یا لکه‌دار شود.
 • اندازه – یک خال ممکن است بزرگتر به نظر برسد
 • شکل – یک خال ممکن است شکل نامنظمی داشته باشد، ممکن است ارتفاع آن افزایش یابد یا متقارن نباشد
 • ارتفاع – خال ممکن است یک ناحیه برجسته ایجاد کند
 • خارش یا خونریزی

سایر علائم شامل نواحی تیره زیر ناخن‌ها یا روی غشاهای پوشاننده دهان، واژن یا مقعد است.

خال‌ها و لکه‌های جدید در دوران کودکی، نوجوانی و در دوران بارداری ظاهر می‌شوند و تغییر می‌کنند و این طبیعی است. با این حال، بزرگسالانی که دچار لکه‌ها یا خال‌های جدید می‌شوند باید توسط پزشک معاینه شوند.

علل ملانوم

خطر ملانوما با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید یا منابع دیگر مانند سولاریوم، به ویژه با اپیزودهای آفتاب سوختگی (به ویژه در دوران کودکی) افزایش می‌یابد.

خطر ملانوما در افرادی که دارای موارد زیر هستند افزایش می‌یابد:

 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش محافظت نشده
 • سابقه برنزه شدن و آفتاب سوختگی در دوران کودکی
 • الگویی از دوره‌های کوتاه و شدید قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش
 • داشتن خال زیاد (نایوی) – بیش از 50 خال روی بدن و بیش از 10 خال بالای آرنج روی بازوها
 • افزایش تعداد خال‌های غیر معمول (نایوی دیسپلاستیک)
 • سیستم ایمنی افسرده
 • سابقه خانوادگی ملانوم در یکی از بستگان درجه یک
 • پوست روشن، تمایل به سوختگی به جای برنزه شدن، کک و مک، رنگ چشم روشن (آبی یا سبز)، رنگ موی روشن یا قرمز
 • قبلا ملانوم یا سرطان پوست غیر ملانومایی داشته است.

تشخیص ملانوم

ملانوما می‌تواند از نظر ظاهری متفاوت باشد. اولین علامت معمولاً یک نقطه جدید یا تغییر در خال موجود است.

معاینه ی جسمی

اگر متوجه تغییراتی در پوست خود شدید، پزشک شما را معاینه می‌کند و هر نقطه‌ای را که به عنوان تغییر یافته تشخیص داده‌اید به دقت بررسی می‌کند. پزشک شما از یک ابزار بزرگ‌نمایی دستی (درماسکوپ) استفاده می‌کند و معیارهای معروف به “ABCDE” را در نظر می‌گیرد. آزمایشات بیشتر ممکن است توسط پزشک عمومی شما انجام شود یا ممکن است به یک متخصص (متخصص پوست) ارجاع داده شوید.

A – عدم تقارن، نامنظم

B – حاشیه (لبه های ناهموار یا گوشه‌دار)

C – رنگ (سایه‌ها و تکه‌های رنگی متفاوت)

D – قطر (معمولاً بیش از 6 میلی متر)

E – در حال تکامل (تغییر و رشد).

بیوپسی

اگر پزشک مشکوک باشد که لکه‌ای روی پوست شما می‌تواند ملانوم باشد، بیوپسی اکسیزیون با برداشتن کل لکه انجام می‌شود. سپس توسط یک متخصص زیر میکروسکوپ بررسی می‌شود تا ببیند آیا سلول‌های سرطانی وجود دارد یا خیر.

بررسی غدد لنفاوی

پزشک شما ممکن است غدد لنفاوی را در نزدیکی ملانوما احساس کند تا ببیند که آیا بزرگ شده‌اند یا خیر، زیرا گاهی اوقات ملانوما می‌تواند از طریق عروق لنفاوی به سایر قسمت‌های بدن شما برسد. پزشک شما همچنین ممکن است بیوپسی را برای نمونه‌برداری از سلول‌ها از یک غده لنفاوی بزرگ شده برای بررسی بیشتر در زیر میکروسکوپ توصیه کند.

پس از تشخیص ملانوم

پس از تشخیص ملانوم، ممکن است احساس شوک، ناراحتی، اضطراب یا سردرگمی کنید. اینها پاسخ‌های عادی هستند. تشخیص ملانوم روی هر فرد متفاوت است. برای بسیاری از آنها زمان سختی خواهد بود، با این حال برخی از افراد به فعالیت‌های عادی روزانه خود ادامه می‌دهند.

ممکن است برای شما مفید باشد که در مورد گزینه‌های درمانی خود با پزشکان، خانواده و دوستان خود صحبت کنید. سوال بپرسید و به اندازه اطلاعاتی که احساس می‌کنید نیاز دارید جستجو کنید. این به شما بستگی دارد که چقدر می‌خواهید در تصمیم‌گیری در مورد درمان خود مشارکت داشته باشید.

درمان ملانوما

نتایج آزمایش نشان می‌دهد که آیا ملانوما دارید و آیا به سایر قسمت‌های بدن سرایت کرده است یا خیر. ملانوما یک مرحله 0-4 داده می‌شود که معمولاً با اعداد رومی نوشته می‌شود. مهمترین ویژگی ملانوم در پیش‌بینی نتیجه آن، ضخامتش است.

مرحله 0: کمتر از 0.1 میلی متر است

مرحله اول: کمتر از 2 میلی متر

مرحله دوم: بیشتر از 2 میلی متر

مرحله III : به غدد لنفاوی گسترش می‌یابد و مرحله IV به پوست دوردست و / یا سایر قسمت‌‌های بدن گسترش می‌یابد.

وجود زخم نیز نتیجه بدی را پیش بینی می‌کند. در صورت مشکوک شدن به گسترش از راه دور، سی تی اسکن از قفسه سینه، شکم و لگن انجام می‌شود. آزمایش خون LDH گاهی اوقات می‌تواند برای ارزیابی بیماری متاستاتیک مفید باشد.

ملانوما در مراحل اولیه

جراحی (برش موضعی گسترده) می‌تواند برای ملانوم‌های نازک درمان شود و نیازمند برداشتن ملانوم و همچنین ظاهر طبیعی‌تر پوست اطراف ملانوم (معمولاً بین 5 تا 10 میلی‌متر) است.

بسیاری از افراد مبتلا به ملانوم اولیه نیازی به برداشتن غدد لنفاوی ندارند. با این حال، در برخی موارد، ممکن است بیوپسی غدد لنفاوی نگهبان انجام شود که اولین غدد لنفاوی را که ملانوم ممکن است به آن گسترش یافته است، خارج کند.

برداشتن غدد لنفاوی می‌تواند عوارض جانبی مانند تورم در گردن، زیر بغل یا کشاله ران شما ایجاد کند.

اگر خطر بازگشت ملانوم وجود داشته باشد، ممکن است درمان‌های بیشتری به شما پیشنهاد شود. اینها می‌تواند شامل ایمونوتراپی و درمان هدفمند باشد.

ملانوم پیشرفته

درمان ملانوم پیشرفته، جایی که سرطان به غدد لنفاوی، اندام‌های داخلی یا استخوان‌ها گسترش یافته است، ممکن است شامل جراحی، درمان هدفمند پرتودرمانی یا ایمونوتراپی باشد.

جراحی ممکن است برای درمان ملانوم متاستاتیک که سایر قسمت‌های پوست را درگیر می‌کند، استفاده شود. اگر ملانوم به اندام‌های دیگر سرایت کرده باشد، اما به قسمتی از بدن که تحت تأثیر قرار گرفته بستگی دارد، ممکن است جراحی همچنان امکان‌پذیر باشد.

پرتودرمانی ممکن است در درمان برخی از انواع ملانوم مفید باشد همچنین ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:

 • زمانی که سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است
 • پس از جراحی برای جلوگیری از بازگشت سرطان
 • در ترکیب با سایر درمان‌ها
 • به عنوان درمان تسکینی

داروهای درمان هدفمند به تغییرات ژنتیکی خاصی (جهش) حمله می‌کنند که به ملانوم اجازه رشد و گسترش می‌دهد و در عین حال آسیب به سلول‌های سالم را به حداقل می‌رساند. بیشتر برای ملانوم‌هایی استفاده می‌شود که به اندام‌های دیگر سرایت کرده‌اند یا پس از درمان عود کرده باشند.

ایمونوتراپی از داروهایی برای تحریک سیستم ایمنی بدن به منظور شناسایی و مبارزه با سلول‌های سرطانی ملانوما استفاده می‌کند. Ipilimumab، nivolumab و pembrolizumab سه داروی ایمونوتراپی هستند که برای درمان ملانوم پیشرفته تایید شده اند.

مراقبت تسکینی

در برخی موارد سرطان ملانوما، تیم پزشکی شما ممکن است در مورد مراقبت تسکینی با شما صحبت کند. هدف مراقبت تسکینی بهبود کیفیت زندگی شما با کاهش علائم سرطان است.

درمان تسکینی علاوه بر کاهش سرعت گسترش ملانوم، می‌تواند درد را تسکین داده و به مدیریت سایر علائم کمک کند. درمان ممکن است شامل پرتودرمانی یا سایر درمان‌های دارویی باشد.