آسیب طناب نخاعی (SCI) آسیب به دسته اعصاب و رشته‌های عصبی است که سیگنال‌هایی را از مغز ارسال و دریافت می‌کند. طناب نخاعی از قسمت تحتانی مغز به پایین و در قسمت تحتانی کمر گسترش می‌یابد.

SCI می‌تواند در اثر آسیب مستقیم به خود نخاع یا آسیب به بافت و استخوان ها (مهره ها) که طناب نخاعی را احاطه کرده‌اند ایجاد شود. این آسیب می‌تواند باعث تغییرات موقت یا دائمی در احساس، حرکت، قدرت و عملکرد بدن در زیر محل آسیب شود.

علائم

علائم آسیب نخاعی به وسعت و محل آسیب بستگی دارد. هر چه آسیب در نخاع بالاتر باشد، قسمت بیشتری از بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد. آسیب بالاتر در نخاع می‌تواند باعث فلج در بیشتر قسمت‌های بدن شود و تمام اندام‌ها را تحت تاثیر قرار دهد (تتراپلژی یا چهار پلژی). آسیبی که در پایین نخاع رخ می‌دهد ممکن است فقط قسمت پایین بدن و پاهای فرد را تحت تأثیر قرار دهد (پاراپلژی). فلج می‌تواند بلافاصله پس از آسیب (آسیب اولیه) اتفاق بیفتد یا در طول زمان به دلیل خونریزی و تورم در نخاع و مرگ سلولی (آسیب ثانویه) ایجاد شود.

آسیب نخاعی می‌تواند به تعدادی، بسیاری از یا تقریباً تمام رشته‌های عصبی که از محل آسیب عبور می‌کنند آسیب برساند. اگر آسیب باعث مرگ سلول‌های عصبی کم یا بدون مرگ شود، فرد می‌تواند تقریباً به طور کامل بهبود یابد.

SCI می تواند یک یا چند علامت ایجاد کند، از جمله:

بی حسی، گزگز، یا از دست دادن (یا تغییر در) حس در دست ها و پاها

فلج (از دست دادن حرکت)

درد یا فشار در سر، گردن یا پشت

ضعف در هر قسمت از بدن

موقعیت های غیر طبیعی ستون فقرات یا سر

از دست دادن کنترل مثانه و روده

مشکلات راه رفتن

دشواری در تنفس

تغییرات در عملکرد جنسی

چه کسانی بیشتر در معرض آسیب نخاعی هستند؟

تصادفات وسایل نقلیه موتوری و زمین خوردن‌های جدی شایع‌ترین علل SCI در ایالات متحده هستند. علل دیگر عبارتند از اعمال خشونت آمیز (عمدتاً جراحات و ضربات گلوله)، آسیب‌های ورزشی، آسیب‌های پزشکی یا جراحی، حوادث صنعتی، بیماری‌ها و شرایطی که می‌تواند به ستون فقرات آسیب برساند. عوامل خطر عبارتند از سن (بین 16 تا 30 سالگی، یا بعد از 65 سالگی برای افتادن‌های خطرناک)، مصرف الکل، بیماری‌های خاص، یا نداشتن لباس مناسب، مانند کمربند ایمنی یا تجهیزات ورزشی محافظ.

ضایعه نخاعی چگونه تشخیص داده و درمان می‌شود؟

پزشک اتاق اورژانس حرکت یا احساس در ناحیه یا پایین تر از SCI مشکوک و همچنین تنفس مناسب، پاسخگویی و ضعف را بررسی می‌کند. آزمایشات پزشکی برای SCI عبارتند از:

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) می‌تواند ضربه مغزی و نخاعی ناشی از آسیب، فتق دیسک (مشکلات غضروفی که بین مهره‌ها قرار دارد)، بی‌نظمی‌های عروقی (رگ‌های خونی)، خونریزی، التهابی که ممکن است ستون فقرات و نخاع را فشرده کند و آسیب به ستون فقرات را نشان دهد. رباط‌هایی که از ستون فقرات گردنی حمایت می‌کنند.

توموگرافی کامپیوتری (CT) می‌تواند شکستگی استخوان، خونریزی و تنگی کانال نخاعی را تشخیص دهد.

اشعه ایکس می تواند ناهماهنگی مهره‌ها و شکستگی‌ها را در عرض چند دقیقه پس از آسیب نشان دهد.

توانبخشی

برنامه‌های توانبخشی برای افراد مبتلا به SCI ترکیبی از درمان‌های فیزیکی با فعالیت های مهارت افزایی و مشاوره طراحی شده برای ارائه حمایت اجتماعی و عاطفی و افزایش استقلال و کیفیت زندگی فرد است. تیم توانبخشی معمولاً توسط یک پزشک متخصص در طب فیزیکی و توانبخشی هدایت می‌شود و ممکن است شامل مددکاران اجتماعی، درمانگران فیزیکی و کار، درمانگران تفریحی، پرستاران توانبخشی، روانشناسان توانبخشی، مشاوران حرفه‌ای، متخصصان تغذیه، یک کارگر موردی و سایر متخصصان باشد.

فیزیوتراپی شامل برنامه های ورزشی است که برای تقویت ماهیچه‌ها تنظیم شده است.

کاردرمانی به رشد مجدد مهارت‌های حرکتی ظریف کمک می‌کند، به‌ویژه آن‌هایی که برای انجام فعالیت‌های روزمره زندگی مانند نشستن و برخاستن از تخت، بهداشت شخصی، غذا خوردن و استفاده از توالت مورد نیاز هستند. فرد ممکن است یاد بگیرد که چگونه با اسپاستیسیتی، دیس رفلکسی اتونومیک و درد نوروژنیک به عنوان بخشی از کاردرمانی خود کنار بیاید.

توانبخشی حرفه ای شامل شناسایی مهارت های کاری اساسی و قابلیت های فیزیکی و شناختی است که می تواند از کار با حقوق پشتیبانی کند. از طریق این فرآیند، فرد و تیم او می توانند مکان های کاری بالقوه و تجهیزات کمکی مورد نیاز را شناسایی کرده و یک محل کار کاربر پسند را ترتیب دهند.