گزارش  ۲۰-۲۴ فوریه ماموریت مشترک WHO و چین در مورد بیماری Coronavirus 2019 

تحلیل توالی ژن ۱۰۴ گونه ویروس COVID-19 جدا شده از بیماران از دسامبر ۲۰۱۹ تااواسط فوریه ۲۰۲۰، بدون تغییر جهشی و ۹۹٫۹٪ همسانی دارند.

همه گیر شناسی

رشد همه گیری بیماری ۱۰-۲۲ ژانویه،اوج  فاجعه بین ۲۳ ژانویه و ۲۷ ژانویه رخ داده است، بعد کاهشی. البته یک اوج دیگر بیماری در ۱ فوریه بوده است.

مشخصات دموگرافیک

در میان ۵۵۹۲۴ مورد تایید شده آزمایشگاهی که تا ۲۰ فوریه:  سن متوسط ۵۱ سال (دامنه ۲ روز تا ۱۰۰ سال سن)، اکثر موارد (۷۷٫۸٪) در سنین ۳۰ تا ۶۹ سال.  از بین موارد گزارش شده ۵۱٫۱٪ مرد، ۷۷٪ از محل اصلی اپیدمی یعنی استان هوبی و ۶٫۲۱٪ شغل کشاورز یا کارگر.

منشاء حیوانی

COVID-19 ویروسی zoonotic است.  شاید خفاش ها مخزن اصلی بوده است، اما میزبان (های) میانی هنوز مشخص نشده است. تحقیقات: ۱- در موارد اولیه ی ابتلا در ووهان در کل ماه دسامبر ۲۰۱۹، ۲- نمونه برداری از بازارعمده فروشی غذاهای دریایی Huanan، و ۳- سایر بازارهای منطقه و جمع آوری سوابق تفصیلی آن ها که از بازاربسته شده Huanan کالا دریافت کرده اند.

انتقال ویروس

COVID-19 در طی تماس نزدیک محافظت نشده از طریق قطرات و هر گونه وسایل آلوده منتقل می شود. انتشار از طریق هوا گزارش نشده است. با این حال، باید برای احتمال وجود ذرات معلق آلوده در مراکز درمانی، یا پراکنش از طریق وسایل بیمارستانی، پژوهشی جامع انجام شود.

گزارش های موردی وجود ویروس زنده در مدفوع  نشان داده شده است. با این حال ، به نظر نمی رسد که مسیر مدفوع و دهانی عامل انتقال COVID-19 باشد. پراکنش ویروس از طرق دیگر  هنوز بطور فنی در حال تحقیق است.

انتقال از طریق وسایل خانه

در چین، انتقال انسان به انسان ویروس COVID-19 به طور عمده در خانواده ها رخ می دهد. اطلاعات ۳۴۴ خوشه که شامل ۱۳۰۸ مورد آلوده (از کل ۱۸۳۶ مورد آلودگی گزارش شده) در استان گوانگدونگ و استان سیچوان بیشتر خوشه ها (۷۸٪ -۸۵٪) انتقال ها خوشه ای و خانوادگی رخ داده است. اما در موج دوم شیوع  انتقال در خانوارها بین ۳ تا ۱۰ درصد است.

مستعد بودن به عفونت

هیچ نوع مصونیتی به COVID-19 قبل از مواجهه در انسان شناخته نشده است. فرض بر این است که همه مستعد عفونت هستند، اگرچه ممکن است عوامل خطرساز(ضعف ایمنی) حساسیت به عفونت را افزایش دهند. همچنین با مطالعه بیشتر باید بدانیم که آیا مصونیت خنثی کننده بعد ازالودگی به عفونت در مواجهه بعدی وجود خواهد داشت یا نه.

دینامیزم انتقال ویروس

پویایی یا دینامیک انتقال COVID-19 در هر استان بطور جداگانه توجه شود. چهار نوع اصلی دینامیک شناخته شده است

در دو الگوی ووهان/هوبئی، بیشتر موارد ثبت شده اولیه از وهانان/هوبئی وارد بقیه مناطق شده و یا ارتباط  مستقیم داشتند. اما انتقال های قومی بسیار محدود بوده است. بیشتر موارد انتقال محلی و خوشه ای و بیشتر آنها درسطح خانوارها بوده است. بر اساس این تجربه مجموعه گسترده ای از مداخلات، از جمله شناسایی موارد تهاجمی و شناسایی منبع آلودگی، جدا سازی، مدیریت و قطع ارتباط جوامع، برای قطع زنجیرهای انتقال در سراسر چین انجام شده است.

  • انتقال در محل های شلوغ و آلوده، زندان ها و بیمارستان ها. توجه شود که موارد انتقال اند. اما، به نظر نمی رسد آنها محرک اصلی پویایی رشد اپیدمی باشند.

الف- انتقال در مراکز مراقبت های درمانی و در بین کارکنان مراقبت های بهداشتی (HCW) از ۲۰ فوریه ۲۰۲۰، در HCW از ۴۷۶ بیمارستان در سراسر چین گزارش شده است. بیشتر موارد (HCW (88٪ از هوبی بودند. در سایر جاهای چین کمتر بوده است. اما جالب است که اکثر این موارد از بخش های درمانی یا مراقبتی نبوده، بلکه خانوادگی (household) بوده اند. (پس کارکنان بخش های مراقبتی نیز باید توجه کنند که خود نیز بیماری را از خانه نیاورند).

ب- انتقال در محیط های بسته. گزارش هایی از انتقال در زندان ها (هوبی ، شاندونگ و ژجیانگ ، چین) ، بیمارستان ها (مانند بالا) و در مراکزنگهداری یا تسهیلات خوابگاهی ها گزارش شده است.

ج- کودکان در افراد ۱۸ ساله و کمتر میزان عفونت نسبتاً کم است  (۲٫۴٪ از کل موارد). در ووهان ، در بین نمونه ها هیچ کودکی در نوامبر و دسامبر سال ۲۰۱۹ و در دو گروه اول مثبت نبود.

کودکان کمتر مستعد هستند یا در صورت وجوداز نظر بالینی بیماری ملایم تراست. افراد آلوده ای که مصاحبه شده اند، به یاد نمی آورند که در تماس با کودکی آلودگی به بزرگسال صورت گرفته (آیا کودکان ناقل نیستند ؟ (مترجم).

علائم ، پیشرفت بیماری و شدت آن: علائم COVID-19 غیر اختصاصی است و بروز بیماری از بدون علامت تا ذات الریه شدید و مرگ  است. تا ۲۰ فوریه ۲۰۲۰ و  بر اساس ۵۵۹۲۴ موارد تایید شده آزمایشگاهی  ، علائم و نشانه های معمولی عبارتند از: تب (۸۷٫۹٪) ، سرفه خشک (۶۷٫۷٪) ، خستگی (۳۸٫۱٪) ، تولید خلط (۳۳٫۴٪) ، تنگی نفس ( ۱۸٫۶٪) ، گلو درد (۹/۱۳٪) ، سردرد (۶/۱۳٪) ، میالژی یا آرترالژیا (۱۴٫۸٪) ، لرز (۱۱٫۴٪) ، حالت تهوع یا استفراغ (۵٫۰٪) ، احتقان بینی (۴٫۸٪) ، اسهال (۳٫۷٪)  و خونریزی (۹/۰٪) و احتقان ملتحمه (۸/۰٪).

در افراد مبتلا به COVID-19 معمولاً علائم از جمله علائم تنفسی خفیف و تب را به طور متوسط ​​۵-۶ روز پس از عفونت خواهند داشت (میانگین دوره ۵-۶ روز ، دامنه ۱-۱۴ روز).

بیشتر افراد آلوده به ویروس COVID-19 دارای بیماری خفیف بوده و بهبود می یابند. تقریباً ۸۰٪ از بیماران تایید شده آزمایشگاهی دارای بیماری خفیف تا متوسط ​​بوده اند که شامل موارد غیر پنومونی و ذات الریه ، ۸/۱۳٪ بیماری شدید (تنگی نفس ، تنفسی) دارند.

افرادی که در معرض خطر بالای بیماری شدید و مرگ قرار دارند ، شامل افراد بالای ۶۰ سال و افراد دارای شرایط خاص مانند فشار خون بالا ، دیابت ، بیماری های قلبی عروقی ، بیماری مزمن تنفسی، پیوند عضو، نقص ایمنی و سرطان می شوند. به نظر می رسد بیماری در کودکان نسبتاً نادر و خفیف با تقریبا ۲٫۴٪ از کل موارد گزارش شده در بین افراد زیر ۱۹ سال. بخش بسیار کمی از افراد زیر ۱۹ سال به بیماری شدید (۲٫۵٪) یا بیماری بحرانی (۲/۰٪) مبتلا شده اند.

توصیه ها برای کشورها

کشورهایی که موارد وارداتی شیوع COVID-19 دارند

  1. بلافاصله بالاترین سطح پروتکل های ملی مدیریت پاسخ را فعال کنند از اقدامات همه جانبه دولت و بعد مهمتر جامعه برای مهار COVID-19 تا با تکیه بر اقدامات بهداشت عمومی غیر دارویی از کاهش انتقال اطمینان حاصل شود.
  2. اولویت یافتن افراد با عفونت فعال، آزمایش فوری و جداسازی، ردیابی تماس و قرنطینه جدی از تماس نزدیک؛
  3. آموزش جدی  و فراگیر در مورد جدی بودن COVID-19 و تاکید بر نقش آنها در جلوگیری از شیوع .
  4. نظارت فوری برای شناسایی زنجیره های انتقال COVID-19، با آزمایش کلیه بیماران مبتلا به ذات الریه پنومونی، انجام غربالگری در برخی ازبیماریهای تنفسی فوقانی و/ یا قرار گرفتن در معرض COVID-19،  و انجام آزمایش برای ویروس COVID-19  در افراد مشکوک (به عنوان مثال بیماری شبه آنفلوانزا  و سرماخوردگی).
  5. برنامه ریزی و اجرای سناریو شبیه سازی چند سازمانی برای استفاده از اقدامات بسیار دقیق تر برای قطع زنجیر انتقال در صورت لزوم

Leave a Reply